77. Rocznica pacyfikacji Majdanu Starego

5 lipca 2020 r. mieszkańcy gminy Księżpol w asyście pocztów sztandarowych, władz gminnych i delegacji kombatantów, organizacji społecznych i szkół po raz 77. upamiętnili tragiczne wydarzenia w Majdanie Starym.

2 lipca 1943 roku żołnierze niemieccy dokonali akcji wysiedleńczej w Majdanie Starym. To właśnie wtedy wielu mieszkańców tej miejscowości zostało wywiezionych na roboty przymusowe lub do obozu koncentracyjnego na Majdanku koło Lublina.

Około południa następnego dnia Niemcy przeprowadzili we wsi gruntowne przeszukanie, przystępując jednocześnie do podpalania zabudowań. Schwytanych mieszkańców spędzono na pobliską łąkę. Tam osobno ustawiono mężczyzn oraz kobiety z dziećmi. Tych pierwszych powiązano powrozem za szyje, ustawiono w szeregu, po czym rozstrzelano ogniem karabinu maszynowego. Następnie oprawcy rozkazali kobietom i dzieciom uklęknąć, po czym również je rozstrzelali. Oddziały SS wsparte przez ukraińskich lub rosyjskojęzycznych kolaborantów spaliły wieś i w zależności od źródła zamordowali od 56 do 83 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci.