Dożynki Gminy Księżpol w Płusach

21 sierpnia 2022 r. w Płusach odbyły się dożynki Gminy Księżpol. Dożynki rozpoczęły się od wyrecytowania przez Danutę Kowal z filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Starym pięknego wiersza autorstwa Marii Kucharskiej pod tytułem „Chleb”. Następnie sołectwa zaprezentowały się w barwnym korowodzie z udziałem 17 delegacji, na czele z starostami gminnymi – Anetą Wryszcz z Markowicz i Arturem Pszczołą z Płus.

Pani starościna wraz z mężem prowadzi wielohektarowe gospodarstwo, w którym główne uprawy, to kukurydza, rzepak, łubin. Pan starosta prowadzi gospodarstwo rolne, w którym uprawia kukurydzę, rzepak i pszenicę. Pan starosta jest również prezesem OSP w Płusach.

Następnie w intencji rolników odprawiona została Msza Św. dziękczynna, której przewodniczył ks. Wojciech Suchowierz z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Podczas ofiarowania starostowie poszczególnych delegacji złożyli na ręce wójta i księdza dary w postaci bochnów dożynkowego chleba, owoców oraz miodów.

W dożynkach Gminy Księżpol udział wzięła grupa młodzieży z GOK w Księżpolu. Tegoroczne zajęcia muzyczne, prowadzone podczas wakacji w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu zaowocowały połączeniem trzech grup wiekowych: Gwiazdeczek, Demollek i Rozgadanych, które przygotowały wspólnie występ. Instruktorem muzycznym jest Agnieszka Marta Skubis. Od czasu utworzenia zajęć uczestniczą w uroczystościach gminnych, wzbogacając swoim śpiewem wydarzenia, takie jak: Dożynki Gminy Księżpol, Otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu, Gminny Koncert Kolęd, Gala „Księżpolskie Jaskółki”, Koncert Charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, Rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka, Festiwal Tradycji „TANWISKA”. Występują również podczas innych wydarzeń kulturalnych poza terenem Gminy Księżpol, np. Jarmark Bożonarodzeniowy w Biłgoraju, czy koncert „Poznajmy się w Zamościu”, ale także na konkursach dla dzieci i młodzieży.

Podczas Dożynek Gminy Księżpol, które odbyły się 21 sierpnia w Płusach, rozstrzygnięty został konkurs na ciasto z owocami. Organizatorem konkursu był Wójt Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu. Celem konkursu było promowanie lubelskiej tradycji cukierniczej oraz zachęcenie lokalnej społeczności do jej kultywowania oraz promocja dziedzictwa kulturowego gminy Księżpol w aspekcie kulinarnym.

Komisja, w składzie: Teresa Kowal (przewodnicząca), Magdalena Wróbel i Katarzyna Kapica, oceniły zgłoszone do konkursu ciasta. Oceniane były walory smakowe, formę wykonania wypieku i jego prezentację oraz związek opisywanego wypieku z województwem lubelskim, gdyż przepisy powinny były nawiązywać do tradycji i bogactwa kulturowego naszego regionu.

Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce wypiekowi Koła Gospodyń Wiejskich „Pod sosnami” z Nowego Lipowca, drugie miejsce – za ciasto Koła Gospodyń Wiejskich z Majdanu Starego, a trzecie – dla ciasta zgłoszonego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Płus.

Jak podkreślała przewodnicząca jury, Teresa Kowal, ocena ciast nie była łatwa, gdyż wszystkie prezentowały się bardzo ładnie i wyśmienicie smakowały.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy uczestnikom konkursu!

Dożynki Gminy Księżpol, które odbyły się 21 sierpnia w Płusach, zaszczycili swoją obecnością zacni goście.

Podczas Mszy Św. czytanie przeczytał Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich, przodkowie którego pochodzili z Płus.

Swoją obecnością dożynki zaszczycili:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski

Posłanka na Sejm RP Beta Strzałka

Starosta Powiatu Biłgorajskiego Andrzej Szarlip

Radny Rady Powiatu Biłgorajskiego Jan Łebko

Prezes Zarządu Lubelskiego Banku Spółdzielczego Krzysztof Zawadzki

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański

Kierownik oddziału terenowego KRUS w Biłgoraju Jan Rój oraz

Zostały odczytane także listy gratulacyjne. W imieniu starosty list odczytał mecenas Ireneusz Bulicz, natomiast w imieniu posłanki list gratulacyjny odczytała zastępca kierownika KRUS w Biłgoraju Elżbieta Hadacz. Odczytany został także list gratulacyjny od Marszałka Województwa Lubelskiego.

W czasie Dożynek Gminy Księżpol w Płusach można było skosztować pysznych dań z polskich zbóż. Stoisko przygotowane zostało w ramach cyklu wydarzeń kulinarnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych „Kuchnia strażacka ze zbożami wysokiej jakości” i realizowanych przez stowarzyszenie Polska Ekologia. Oprócz tego miała miejsce także miła uroczystość przekazania przez Stowarzyszenie Polska Ekologia dla KGW Płusy młynka żarnowego Mockmill oraz 25 kg ziarna Pradawne Trispa. KGW Płusy przygotowało piękny wieniec dożynkowy oraz wspaniałe ciasta, chleby i inne smakołyki którymi zajadali się uczestnicy Dożynek. Inicjatywę przekazywania dla KGW młynków żarnowych Mockmill podjęły władze Stowarzyszenia Polska Ekologia w celu zainspirowania używania do swoich wypieków, pierogów itp mąki świeżo mielonej ze swojskich zbóż. Niech się realizuje hasło prof. Juliana Aleksandrowicza „Wyglądasz jak jesz”, niech to hasło będzie przykładem dla wszystkich KGW w Polsce, że będąc na wsiach, miasteczkach mielimy swoje zboże na mąkę i z niej wypiekamy ciasta, chleby oraz robimy produkty mączne. Dar przekazali w obecności Wójta Gminy Księżpol Jarosława Piskorskiego w imieniu władz Stowarzyszenia Polska Ekologia Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański oraz pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Polskiej Ekologii Przew. Komisji Rewizyjnej Czesław Meus.

Dożynki Gminy Księżpol, które odbyły się 21 sierpnia w Płusach, nie były by tak okazałe, gdyby nie pomoc wielu osób.

Przede wszystkim podziękowania należą się dla gospodarzy tegorocznych dożynek – mieszkańców Płus, seniorek z dawnego KGW, pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Płusach z przewodniczącą Jadwigą Solak, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Płusach z prezesem Arturem Pszczołą na czele, a szczególnie dla Przewodniczącego Rady Gminy Księżpol Henryka Marczaka, sołtysa Płus Waldemara Piątka za wielkie zaangażowanie w przygotowanie dożynek i wiele godzin bezinteresownej pracy.

Dziękujemy księżom – ks. Wojciechowi Suchowierzowi z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie za odprawienie Mszy Św. i przepiękne kazanie oraz ks. Marianowi Drążkowi, proboszczowi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu i ks. Krzysztofowi Gierze.

Dziękujemy starostom gminnym dożynek – p. Anecie Wryszcz i Arturowi Pszczoła.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę sponsorów naszych dożynek – firm i instytucji, rolników indywidualnych, osób prywatnych, wystawców, a w szczególności:

Lubelski Bank Spółdzielczy

Krzysztof Szuster, Prezes Związku Artystów Scen Polskich

Tomasz Obszańki, Prezes NSZZ RI „Solidarność”

Paweł Świstek – Księżpol

Gadu-Gadu Centrum Terapeutyczno-Rehab. – Alicja Bosak, Biłgoraj

Prosbud s.c. Krzysztof i Teresa Żerebiec, Księżpol

Przedsięb.Produkcyjno-Handl. DRANPOL – Tadeusz Polanowski, Majdan Nowy

Firma Produkcyjno-Handlowo – Usługowa Tadeusz Gałka, Księżpol

Naprawa Sprzętu AGD i Urządzeń Chłodniczych – Stanisław Olcha, Księżpol

Gospodarstwo Rolne- Grzegorz Bednarz, Księżpol

Wyroby z drewna – Czesław Pyzio, Stary Lipowiec

LBL INSTAL Małgorzata Obszyńska , Markowicze

Handel Art. Spożywczo.-Przemysłowymi M. Bednarz – J.Śliwińska, Księżpol

Usługi Przewozowe ŁUKAR – S. Ciosmak,Księżpol

Firma Wielobranżowa Elekromontaż – Stanisław Studnicki, Biłgoraj

Firma Produkcyjno-Hadndlowo-Usługowa SURMACZ, Księżpol

BRADSPOL – Mirosław Ciosmak, Księżpol

Sklep spożywczo-przemysłowy – Monika Papierz, Majdan Stary

Antoni Kobel – Gózd Lipiński

PPHU AGRO-BIT Sp. z o.o., Biłgoraj

Gospodarstwo Rolne Szczepan Tworek, Księżpol

Piekarnia Spustek, Księżpol

Tartak Borsuk, Smólsko Duże

Bio-food Roztocze

Bioconcept Gardenia, Tarnogród

Gospodarstwo Rolne Anet i Jan Panasik, Korchów Pierwszy

Tomasz Dobrowolski, Henryk Marczak i Mieczysław Szmołda

Dziękujemy serdecznie firmom i instytucjom, które były obecne na dożynkach jako wystawcy, m.in. KRUS oddział w Biłgoraju, Lubelski Bank Spółdzielczy oddział w Księżpolu, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, firma Agricola Księżpol, Łukowa Tobacco, Centrum Terapeutyczno-Rehab. Gadu-Gadu oraz rolnikom indywidualnym – Tomasz Spustek, Szczepan Tworek, Łukasz Bober, Tadeusz Gałka, Mieczysław Szmołda za prezentację nowoczesnego sprzętu.

Szczególne podziękowania kierujemy także w stronę pracowników Urzędu Gminy Księżpol i jej jednostek oraz do pracowników i kierownictwa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Księżpolu za wszelką pomoc organizacyjną i merytoryczną.

Dziękujemy kierownictwu i pracownikom Przychodnia Zdrowia NZOZ w Księżpolu i p. Zofii Paszko za opiekę medyczną podczas dożynek.

Dziękujemy p. Tadeuszowi Gałka za pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz mieszkańcom Płus za przekazane artykuły spożywcze.

Dziękujemy p. Czesławowi Meus ze Stowarzyszenia Polska Ekologia oraz p. Tomaszowi Obszańskiemu, Przewodniczącemu NSZZ RI „Solidarność” za stoisko „Kuchnia strażacka ze zbożami wysokiej jakości”.

Dziękujemy strażakom z OSP KSRG Księżpol, OSP KSRG Rogale, OSP Rakówka, OSP Majdan Stary za uatrakcyjnienie dożynek i pokaz sprzętu strażackiego.

Dziękujemy paniom z Klubu Seniora „Ballada” z Majdanu Starego za przygotowanie dekoracji sceny i pyszny smalec, a paniom z Klubu Seniora „Jabłoń” z Księżpola za domowy chleb i korowale.

Dziękujemy pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej za stoisko z animacjami dla dzieci.

Dziękujemy radnym Gminy Księżpol, sołtysom, wszystkim delegacjom sołectw, Kołom Gospodyń Wiejskich, strażakom z poszczególnych jednostek OSP za udział w korowodzie dożynkowym, a zespołom – za piękny koncert.