Centrum Księżpola będzie zagospodarowane

Ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dedykowanego samorządom. Wśród 2 035 inwestycji, które otrzyma dofinansowanie, jest wniosek gminy Księżpol „Utworzenie centrum wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców wsi Księżpol”.

W centrum Księżpola już niedługo powstanie nowoczesny park z alejkami, oświetleniem, nasadzeniami drzew i krzewów oraz fontanną. Samorząd właśnie otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 1 mln 958 tys. zł. Oprócz infrastruktury rekreacyjnej w planach jest także wybudowanie budynków z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą. Wszystko po to, aby mieszkańcy Księżpola mieli miejsce, gdzie będą mogli spędzać czas popołudniami lub podczas weekendów.

Zagospodarowanie placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu rozpoczęło się już kilka lat temu, kiedy powstał parking, altana ze stołem i ławkami, stacja naprawy rowerów oraz tablice informacyjne. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol przy współpracy z samorządem gminnym zrealizowało projekt, w ramach którego powstał podświetlany napis 3D, który jest wizytówką miejscowości. W ubiegłym roku rozpoczęły się także prace projektowe przy koncepcji zagospodarowania placu przy GOK-u i powstał już wstępny projekt.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.