DOŻYNKI GMINY KSIĘŻPOL

Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Obchody tego wydarzenia przypadają na czas, gdy pustoszeją pola, a praca na nich dobiega końca. Jest to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy. Gminno-Parafialne Dożynki w Księżpolu miały miejsce w niedzielę, 20 sierpnia 2023 r. Było to piękne święto wszystkich rolników oraz gości gminy.

Dożynki rozpoczęły się pięknym korowodem wszystkich siedemnastu sołectw Gminy Księżpol. Starostowie gminni to Beata Ciosmak z Księżpola i Zbigniew Kuceł z Budzynia.

Pani Beata, wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi gospodarstwo rolne, które liczy około 200 ha. Główne uprawy to rzepak, pszenica i kukurydza, a także owoce miękkie i warzywa, m.in. truskawki i ogórki. Gospodarstwo posiada pełen park maszynowy potrzebny do produkcji roślinnej. Swoje doświadczenie pani Beata zdobył na studiach o profilu Agrobiznes.

Zbigniew Kuceł wspólnie z żoną Janiną prowadzą gospodarstwo rolne na powierzchni około 4 ha, gdzie uprawiają tytoń i pszenicę. Ponadto pan Zbigniew jest członkiem Łukowskiego Zrzeszenia Plantatorów Tytoniu oraz udziela się społecznie w klubie sportowym „Rakovia” Rakówka.

Zebranych na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury powitał Wójt Gminy Księżpol Jarosław Piskorski.Dożynki, to jedno z najpiękniejszych świąt, podczas którego dziękujemy Bożej Opatrzności za owocne żniwa. Prawie corocznie nasi rolnicy dotykani są rożnymi anomaliami aury: suszą, przymrozkami czy też zbyt obfitymi opadami podczas żniw. Tym bardziej kolejny raz dziękujmy za determinację i wytrwały trud towarzyszący pracy rolnika.

Patrząc z radością na płody rolne zebrane z naszych pól, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo to tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając nas w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków, świadomi, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu.

Dziękujmy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.

Świętujmy więc Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu. Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność – mówił.

Następnie podczas Mszy Świętej dziękowano Bogu za plony i podzielono się chlebem.

W dalszej części świętowania miał miejsce koncert gminnych zespołów i chórów. Były także dodatkowe atrakcje – konkurs na najładniejsze stoisko, konkursy z nagrodami, dmuchane zjeżdżalnie, malowanie buzi oraz poczęstunek grochówką z kotła, parowanymi ziemniakami z serem, ciastami i chlebem ze smalcem.

W wieczornej części odbył się koncert gwiazdy – Dr. SWAG.

PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW DOŻYNEK

Bardzo dziękujemy wszystkim firmom, instytucjom i prywatnym osobom, które wsparły nasze dożynki w Księżpolu! Bez Was nasze wspólne święto nie byłoby tak udane:

Byli to:

Świstek Paweł – Księżpol

Prosbud s.c. Krzysztof i Teresa Żerebiec – Księżpol

Naprawa Sprzętu AGD i Urządzeń Chłodniczych – Stanisław Olcha, Księżpol

Gospodarstwo Rolne- Grzegorz Bednarz, Księżpol

Wyroby z drewna – Czesław Pyzio, Stary Lipowiec

LBL INSTAL Małgorzata Obszyńska, Markowicze

Handel Art. Spożywczo.-Przemysłowymi M. Bednarz-J.Śliwińska, Księżpol

Usługi Przewozowe ŁUKAR S. Ciosmak, Księżpol

Firma Produkcyjno-Hadndlowo-Usługowa SURMACZ, Księżpol

BRADSPOL Mirosław Ciosmak, Księżpol

Antoni Kobel- Gózd Lipiński

PPHU AGRO-BIT Sp. z o.o., Biłgoraj

Dorota i Krzysztof Wryszcz – Majdan Nowy

COOL EXPERT Waldemar Zań, Stare Króle

PROSBUD S.C. Krzysztof Żerebiec Teresa Żerebiec, Księżpol

Marta Różańska – usługi ogólnobudowlane

Tartak Stanisław Borsuk

Piekarnia Spustek, Księżpol

Sklep Groszek Monika Papierz, Majdan Stary

Gospodarstwo Rolne Tomasz i Józef Spustek, Księżpol

Gospodarstwo Rolne Henryk Marczak, Płusy

Gospodarstwo rolne Renata i Robert Dziduch, Księżpol

Dziękujemy także:

pracownikom Urzędu Gminy w Księżpolu i jednostek organizacyjnych

pracownikom Zakładu Gospodarki w Księżpolu

dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Księżpolu

strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Księżpolu

członkiniom Klubu Seniora „Jabłoń” w Księżpolu

członkiniom zespołu „Konwalia” z Księżpola

członkiniom zespołu „Przystań”

oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania!