Jubileusz 40-lecia Zespołu Ludowego z Majdanu Nowego

Z racji stanu epidemii, uroczystości jubileuszowe miały okrojony i zamknięty charakter. Rozpoczęły się specjalną Mszą święta, która w intencji zespołu celebrował ks. Adam Sobczak, następnie w Wiejskim Domu Kultury w Majdanie Starym odbyła się cześć oficjalna i koncert jubileuszowy.

SONY DSC

Uczestniczyły w wykradzeniu członkinie zespołu oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m. in. poseł na Sejm Beata Strzałka, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zastępca wójta gminy Księżpol Bartłomiej Świtała, kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu, Mariusz Tłuczek oraz dyrektor szkoły podstawowej w Majdanie Starym Irena Szmołda.

SONY DSC

Zespół  powstał w okresie powojennym z inicjatywy ówczesnego proboszcza śp. Aleksandra Biziora na okoliczność dożynek. Zespół zaprezentował się po raz pierwszy szerszej publiczności w 1980 roku na Dożynkach w Częstochowie. Na przestrzeni 40 lat działalności wielokrotnie uświetniał imprezy lokalne, gminne oraz rejonowe. Na szczególne podkreślenie  zasługuje fakt współpracy ze Szkołą Podstawową im. Zofii Krawieckiej i udział w wieczornicach, akademiach oraz wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez szkołę. Repertuar jest bardzo bogaty od pieśni ludowych przez przyśpiewki weselne, pieśni żołnierskie i partyzanckie, aż po kolędy dunajowe.

SONY DSC

Pani Krystyna Wryszcz, założycielka zespołu, skupia wokół siebie, w swoim prywatnym domu , kilkanaście pań tworzących zespół śpiewaczy. Pani Krystyna Wryszcz od początku istnienia zespołu, aż po dzień dzisiejszy jest kierowniczką Zespołu Ludowego w Majdanie Nowym. Na szczególną uwagę zasługuje to iż swoją codzienną działalnością i pracą dba o rozwój i krzewienie rodzimej kultury polskiej w swojej miejscowości, szkole a także współtworząc przedsięwzięcia kulturalne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury. Krystyna Wryszcz w 2006 roku została odznaczona i uhonorowana pamiątkową statuetką Powiatowego Twórcy Kultury.

SONY DSC

Na podstawie art. 41 ustawy o samorządzie województwa oraz uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie ustanowienia insygniów i symboli samorządowych Województwa Lubelskiego oraz zasad używania i stosowania, Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę o wyróżnieniu
Medalem Pamiątkowym „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” pani Krystyny Wryszcz oraz pani Stanisławy Tatar-Budzyńskiej.

SONY DSC

Grawerton Okolicznościowy z okazji 40-lecia działalności otrzymał Zespół Ludowy z Majdanu Nowego. Z okazji 50-lecia działalności grawerton okolicznościowy otrzymuje również Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC