Narodowe Czytanie 2023 w wykonaniu Klubów Seniora
13 września 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Księżpolu zorganizowała akcję Narodowe Czytanie. Wzięły w niej udział panie z czterech Klubów Seniora działających w gminie Księżpol – z Rakówki, Księżpola, Majdanu Starego i Markowicz.
Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Czytając ją, odkrywamy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypominamy ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.
Panie z Klubów Seniora, a było ich blisko 30 osób, czytały fragmenty „Nad Niemnem” w pięknych okolicznościach przyrody, nad rzeką Tanew w Zagaciach. Po wysłuchaniu panie miały czas na wspólny posiłek, rozmowy i integrację. Były także piękne ludowe piosenki oraz scenka w wykonaniu pani Janiny Jandy.
***
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.