Zespoły z gminy Księżpol na szlaku z projektami unijnymi

30 września 2023 r. dwa zespoły z gminy Księżpol wzięły udział w wydarzeniu podsumowującym 20-lecie współpracy transgranicznej. Wydarzenie odbywało się w Polańczyku.

W ubiegłą sobotę członkowie zespołu „Przystań”, „Od-Nowa” z Rogali oraz panie z Klubu Seniora „Jabłoń” z Księżpola, uczestniczyli w wydarzeniu podsumowującym 20-lecie współpracy transgranicznej w Polańczyku. Było to wydarzenie, które promowało efekty projektów realizowanych w ramach programu PL-BY-UA.

Gmina Księżpol zrealizowała dwa projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu PL-BY-UA 2014-2020. Jednym z nich był projekt pod nazwą „Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol w Polsce i w mieście Czerwonograd na Ukrainie – poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej”. Drugi projekt „Księżpol & Kristinopol: etno + geo = perspektywa” był realizowany wspólnie z Czerwonogradzkim Domem Kultury. Celem projektu była ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego, wzmocnienie więzi kulturowych i współpracy, poprawa wizerunku i atrakcyjności regionu oraz zwiększenie potencjału społeczności lokalnej.

Podczas wydarzenia w Polańczyku uczestnicy mogli spróbować lokalnych przysmaków, które przygotowały panie z Rogali. Chętni mogli brać udział w warsztatach tworzenia kwiatów z bibuły w wykonaniu pań z Klubu Seniora. Na scenie w amfiteatrze przy Jeziorze Solińskim, z koncertem wystąpił zespół „Przystań” oraz „Od-Nowa”. O gminie Księżpol opowiedział zebranym wójt Jarosław Piskorski, a o realizowanych projektach dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu Natalia Kyc.

***

Zespół „Przystań” zrodził się z inicjatywy utalentowanych ludzi z różnych miejscowości, które chcą śpiewać „co im w duszy gra…”. Zadebiutował na Festiwalu Muzyki Różnej w 2016 roku w sześcioosobowym, kobiecym składzie. Z czasem do zespołu dołączyli mężczyźni. Zespół „Przystań” nabrał wiatru w żagle w połowie 2017 roku, kiedy to instruktorem został Jan Blicharz. Od tego momentu wypracował swój niepowtarzalny styl i uświetnia wszystkie imprezy gminne. „Przystań” reprezentuje Gminę Księżpol na festiwalach i konkursach powiatowych zyskując szeroką sympatię publiczności. Nie tak dawno zespół muzyczny „Przystań” zdobył pierwszą nagrodę podczas Festiwalu Muzyki Biesiadnej w Zawadzie.

Zespół muzyczny „OD-NOWA” powstał z inicjatywy mieszkańców miejscowości Rogale. Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Ździebło, a funkcję instruktora muzycznego sprawują Janusz Szczur i Mirosław Skwarek. Zespół rozpoczął swoją działalność w 2017 roku, natomiast zadebiutował w styczniu 2018 roku na Gminnym Koncercie Kolęd i Pastorałek. Od tamtej pory zespół uświetnia swoim barwnym śpiewem każdą imprezę organizowaną na terenie Gminy Księżpol. Zespół otrzymał wyróżnienia, m.in. na XXIII Festiwalu Pieśni Maryjnej, a swoją działalność prezentował również na arenie powiatowej, występując na Powiatowym Festiwalu Pieśni Ludowej. W ubiegłym roku zespół świętował swój pierwszy jubileusz, a w bieżącym roku był organizatorem „Majówki na starą nutę”. Zespół w swoim repertuarze posiada piosenki ludowo-biesiadne, patriotyczne i religijne. Często są to utwory autorskie, które powstają na specjalne okazje.