Jubileusz Chóru Męskiego „Klucz”
26 października Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego obchodził jubileusz swojego 30-lecia.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Następnie odbył się trwający ponad dwie godziny uroczysty, jubileuszowy koncert.
Oto historia chóru:
Chór męski „Klucz” charakteryzuje śpiew z głębi serca, pełen radości i zamiłowania do małej i dużej ojczyzny. Powstał on we wrześniu 1989 r. z inicjatywy Stanisławy Tatar-Budzyńskiej. Pierwszymi członkami chóru byli: Tadeusz Adamek, Franciszek Bazan, Stanisław Blicharz, Stanisław Cios, Jan Luchowski, Stanisław Mruk, Edward Mróz, Stanisław Rymarz, Józef Szcząchor, Feliks Wryszcz, Wacław Żerebiec. Instruktorem chóru do roku 2000 był przygrywający wtedy na akordeonie Mirosław Pawłowski. To wieloletni nauczyciel, który wspaniale umiał zorganizować zajęcia, zaszczepił w raczkujących chórzystach chęć do śpiewania. Proponowany przez niego repertuar przypadł do gustu i samym chórzystom, i jury ówczesnych przeglądów i konkursów.
Pierwszym kierownikiem chóru został Feliks Wryszcz. Kierował chórem z wielką pasją, a rozwój chóru uważał za swój wielki sukces. W 2003 r. po śmierci Feliksa Wryszcza kierownikiem chóru został jego zastępca, Jerzy Rymarz. Obecnie w skład chóru wchodzi 21 mężczyzn, chórzystów – amatorów. Są to osoby w wieku od 30 do 76 lat, pracujący w różnych zawodach, a śpiew w chórze jest dla nich pasją i oderwaniem od codziennych obowiązków.
Chór swoim szerokim repertuarem, barwnym, wielogłosowym śpiewem uświetnia uroczystości w swojej gminie, parafii, kraju i za granicą. Występował m.in. w Zakopanem, w Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach, w Warszawie – w Kościele św. S. Kostki oraz w Kościele Ojców Franciszkanów, w Seminarium Duchownym w Lublinie, w Kaplicy św. Jadwigi w kopalni soli w Wieliczce, w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, w Zamościu w Kościele Zwiastowania NMP oraz w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym.
Chórzyści uczestniczyli we mszach świętych transmitowanych przez Telewizję Polską z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz z Sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym.
W swoim dorobku artystycznym mają też wyjazdy zagraniczne. Występowali w następujących państwach: Litwa – Kelme, Wilno, Troki, Kłajpeda, Góra Krzyży; Ukraina – Katedra Lwowska, Kościół św. Piotra i Pawła, Cmentarz Orląt Lwowskich, Żółkiew; Czechy – Krtina; Austria – Wiedeń – Renweg, Wzgórze Kahlenberg; Włochy – Monte Cassino, Santa Severa, koncert na Placu św. Piotra w Rzymie wraz z innymi chórami dla Papieża Benedykta XVI oraz udział we mszy św. W Kościele św. Stanisława w Watykanie, Chorwacja. Chór nawiązał także stałą współpracę z zespołem Golec Orkiestra z Milówki.
Chór w swoim repertuarze ma opracowanych ponad 150 utworów: pieśni religijnych, kolęd, pieśni patriotycznych, partyzanckich, biesiadnych i regionalnych.
Wielkim dorobkiem chóru jest wydanie czterech płyt. Pierwsza z 2003 r. pt. „Ocalić od zapomnienia”, na której znalazły się zapomniane już pieśni regionalne, poświęcona jest zmarłemu kierownikowi chóru, Feliksowi Wryszczowi. Kolejna wydana w tym samym roku pt. „Zaśpiewajmy Jezuskowi” zawiera polskie kolędy. Trzecia z 2006 r. z pieśniami religijny- mi i patriotycznymi nosi tytuł „Głos podnoszę z padołu tej ziemi”. Czwarta – nagranie jubileuszowe z 2009 r. z piosenkami biesiadnym i patriotycznymi. Do wydania tej ostatniej płyty w dużej mierze przyczynił się wkład finansowy ZCB Markowicze.
Chór prowadzi także działalność charytatywną. Członkowie chóru „Klucz” wielokrotnie angażowali się w pomoc dla najmłodszych. Uczestniczyli w akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” oraz „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Byli inicjatorami koncertu charytatywnego na rzecz Kasi, Michałka, pomocy rodzinie w budowie domu czy pomocy szpitalowi.
Chór Klucz wyśpiewał sobie wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 1997 r., I miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Łaszczówce w 1999 r., I miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 1999 r., wyróżnienie na Przeglądzie Twórczości Ludowej w Lublinie w 2000 r., II miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym w 2001 r., II miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2001 r., I miejsce Złoty różaniec na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym w 2004 r., II miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2006 r., I miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2007 r., Grand Prix i Złoty różaniec na X Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym w 2008 r., I miejsce na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2009 r. i inne.
Gratulujemy tak pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych lat owocnej pracy!