75. rocznica bitwy pod Osuchami

Liczna reprezentacja mieszkańców gminy Księżpol wzięła udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Osuchami.

Minęło już 75 lat od tragicznych wydarzeń w Osuchach, ale mieszkańcy naszej ziemi wciąż pamiętają o tych, którzy oddali życie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Przybywają tu, aby oddać im hołd i złożyć kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu.
Także mieszkańcy gminy Księżpol, na czele z wójtem Jarosławem Piskorskim, w ubiegłą niedzielę 23 czerwca 2019 r. wzięli udział w obchodach 75. rocznicy największej partyzanckiej bitwy. Była to kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II, w której udział brało ok. 1200 żołnierzy AK i BCh i 30 tys. dobrze uzbrojonych wspieranych przez artylerię i lotnictwo żołnierzy oddziałów niemieckich. Bitwa była niezwykle krwawa i dramatyczna, a straty ogromne.
Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży. Następnie miał miejsce meldunek z ceremoniałem wojskowym. Odprawiona była również uroczysta Msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami i apel poległych.

Po części oficjalnej miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń z czerwca 1944 r., a po niej patriotyczny koncert, w którym zaprezentowały się zespoły z gminy Księżpol – Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego oraz Zespół „Za Horyzontem” z Zawadki.

Służbę podczas uroczystości w Osuchach pełniły także harcerki z 3. Tarnogrodzkiego Szczepu ZHR „Infinitum” im. Róży Zamoyskiej, w skład którego wchodzą zastępy harcerek z Majdanu Starego.

Cześć i chwała bohaterom!