Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Gminie Księżpol

3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Konstytucji. Także w Gminie Księżpol odbyły się obchody, na które zaprosił Wójt Gminy Księżpol, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu.
Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej akademii w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu, którzy przypomnieli genezę święta oraz pięknie zaśpiewali piosenki patriotyczne.
Następnie zebrani w kościele parafialnym w Księżpolu modlili się w intencji Ojczyzny, a piękne kazanie wygłosił ks. Krzysztof Giera. Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny w Księżpolu, gdzie na mogile „Kopcu” z okresu I wojny światowej złożone zostały biało – czerwone wiązanki i znicze.
Tego samego dnia po południu odbył się Rajd rowerowy śladami miejsc pamięci historycznej w Gminie Księżpol. Cykliści wystartowali z parkingu przy cmentarzu parafialnym w Księżpolu, na którym znajduje się mogiła, tak zwany „Kopiec” z okresu I wojny światowej i groby żołnierskie z okresu II wojny światowej.

Następnie rajd przejechał ulicami Księżpola, przez Borki, Zynie i Zanie, do mogiły nieznanych partyzantów. W Zaniach zorganizowano krótki postój i posiłek regeneracyjny, który przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zaniach.

Dalej trasa wiodła przez Majdan Stary, gdzie znajduje się pomnik „Kamień” w miejscu egzekucji ludności cywilnej w lipcu 1943 roku. Przy pomniku ofiar wojny zapalono symboliczny znicz. Uczestnicy rajdu złożyli hołd także pod pomnikiem Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej przy rondzie w Majdanie Nowym oraz przy przystani rowerowej w Starym Lipowcu.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu mogli posilić się gorącym żurkiem, pieczoną na ruszcie kiełbaską w Starym Lipowcu, a za przygotowanie poczęstunku bardzo dziękujemy mieszkańcom sołectwa Stary Lipowiec z radnym i sołtysem na czele.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za patriotyczną postawę i hołd złożony pokoleniom Polaków walczących o wolność i niezależność Ojczyzny.