Gminny koncert kolęd „Hej kolęda, kolęda”
W niedzielę, 30 stycznia, w kościele pw. św. app. Piotra i Pawła w Majdanie Starym miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu zespołów i chórów działających w gminie Księżpol.
Podczas dwugodzinnego koncertu w Majdanie Starym wybrzmiały dobrze wszystkim znane i lubiane kolędy i pastorałki.
W pięknych wnętrzach zabytkowego, drewnianego kościoła zaprezentowały się: zespół „Majdanianki” z Majdanu Starego, zespól „Konwalia” z Księżpola, chór męski „Klucz” z Majdanu Starego, zespół „Od-Nowa” z Rogali, zespół ludowy z Majdanu Nowego, zespół „Piano” z Korchowa Pierwszego, zespół „Harfa” z Rakówki, zespół „Przystań” z Księżpola oraz zespół „Za horyzontem” z Zawadki. Gościnnie wystąpił zespół „Lawenda” ze Smolska, które przynależy do tej parafii. Zaśpiewały także dzieci i młodzież z grup wokalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu. Na zakończenie grupa kolędnicza „Szczodrkai – śpiewaki” zaprezentowała obrzęd tradycyjnego chodzenia z gwiazdą.
Kolędą i kolędowaniem nazywane jest nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy w okresie świątecznym. Dziś ten zwyczaj zanika.
Zgodnie z dawną tradycją, za kolędników przebierali się z chłopcy w wieku 6-13 lat, którzy nieśli ruchomą, kolorową gwiazdę betlejemską, z czasem limit wieku, a także płci przestał obowiązywać. Kolędnicy chodzili w dużych grupach od domu do domu w okresie bożonarodzeniowym. W grupie kolędników można było znaleźć: Trzech Króli, pastuszków, anioły, personifikację śmierci i diabła.
Ważnym elementem kolędowania jest życzenie gospodarzom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku, wspólne śpiewanie kolęd i ofiarowywanie przez gospodarzy odwiedzającym kolędnikom drobnych podarków.
Kolędników obdarowywano tzw. „szczodrakami” – specjalnie robionymi na tę okazję pierogami lub bułkami, a także pieczywem wotywnym w kształcie figurek zwierząt. Wszystkie te rytualne wypieki miały za zadanie zapewnić dobrobyt w kolejnym roku.