Dwie szkoły z gminy Księżpol w finale konkursu „Kierunek – przyszłość”

Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Starym oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej w Księżpolu znalazły się wśród zwycięskich drużyn, które zakwalifikowały się do udziału w finale kampanii edukacyjnej dla szkół w w ramach Europejskiego Dnia Współpracy 2019. Ponieważ Program rozpoczął już przygotowania do swojej nowej edycji 2021-2027, hasłem tegorocznego konkursu jest „KIERUNEK – PRZYSZŁOŚĆ!”. Kampania jest częścią Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, fundusze z którego pozyskała także gmina Księżpol.

Na konkurs nadesłano 70 zgłoszeń ze szkół w Polsce, Białorusi i na Ukrainie. Właśnie zakończyła się ocena wniosków. Okazało się, że wśród ośmiu zwycięskich polskich drużyn, dwie są z gminy Księżpol. Na finał do Rzeszowa pojadą uczniowie z Majdanu Starego i Księżpola. Wówczas, podczas gier, warsztatów i innych działań, uczestnicy z trzech krajów będą współpracować w mieszanych, transgranicznych, międzynarodowych zespołach. Uczniowie będą mieli okazję pokazać swoją kreatywność, wiedzę i umiejętności, zawrzeć nowe znajomości i zdobyć ekscytujące doświadczenia pracując nad wspólnymi zadaniami z 4 dziedzin: Technika, Sztuka, Śpiew, Taniec. Celem konkursu jest prezentacja potencjału i możliwości młodych ludzi mieszkających w obszarze przygranicznym jako drogi do lepszej przyszłości. Każdy z uczestników otrzyma zestaw materiałów i gadżetów promocyjnych Unii Europejskiej i Programu.

„Zakończyliśmy ocenę wniosków złożonych w ramach kampanii edukacyjnej dla szkół zorganizowanej Liczba złożonych wniosków (ponad 70!) Jakość nadesłanych wniosków potwierdziła że uczniowie z obszaru programu są bardzo kreatywni. Wybór zwycięskich drużyn był naprawdę trudnym zadaniem. Dziękujemy wszystkim szkołom, które złożyły wnioski. Dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie. Zgodnie z zasadami tylko 24 drużyny mogą uczestniczyć w końcowym wydarzeniu kampanii – po 8 z każdego kraju” – czytamy w komunikacie programu.

Zadanie konkursowe nie było łatwe. Trzeba było nagrać krótki film z prezentacją swojego zespołu, w którym można było podkreślić talenty i osiągnięcia członków zespołu, opowiedzieć o swojej szkole i miejscowości, interesujących projektach, a nawet o swoich marzeniach i planach na przyszłość.

Kolejnym zadaniem było narysowanie maszyny przyszłości. Dodatkowo każda drużyna miała ułożyć swój tekst piosenki „We are the World”, zaśpiewać i nagrać utwór. Najciekawsze, najbardziej kreatywne i twórcze zespoły wybrano do udziału w finale.

Drużyny zakwalifikowane do finałowej imprezy kampanii, która odbędzie się w dniach 11-14 września 2019 r. w Rzeszowie, to Szkoła Podstawowa nr 1 w Białobrzegach (woj. podkarpackie), Szkoła Podstawowa w Majdanie Starym (woj. lubelskie), Szkoła Podstawowa w Choroszczy (woj. podlaskie), Szkoła Podstawowa w Księżpolu (woj. lubelskie), Szkoła Podstawowa nr 50 w Białymstoku (woj. podlaskie), Szkoła Podstawowa w Żyrakowie (woj. podkarpackie), Szkoła Podstawowa w Telatynie (woj. lubelskie), Szkoła Podstawowa nr 15 w Rzeszowie (woj. podkarpackie).