„Księżpolskie jaskółki” wręczone

10 lutego 2024 r. po raz trzeci zostały wręczone nagrody działaczom kultury, sportu i pożarnictwa z Gminy Księżpol. Przyznano także nagrody specjalne wójta Gminy Księżpol oraz „Jaskółki przedsiębiorczości” Banku Spółdzielczego w Księżpolu. Łącznie wyróżniono ponad 50 osób.

Już po raz trzeci w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu miała miejsce gala „Księżpolskiej jaskółki”, kiedy wyróżniono osoby zasłużone na rzecz kultury, sportu oraz pożarnictwa w gminie Księżpol.

Gala jest podsumowaniem nominacji przez zespoły artystyczne gminy Księżpol, Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, Kluby Sportowe oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zebranych gości przywitał pomysłodawca wyróżnienia, wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, mówiąc: – Jak widzimy, można być wyjątkową osobą w każdym środowisku i w każdej dziedzinie. Dzisiaj są na tej sali wyjątkowe osoby – społecznicy, wizjonerzy, oddani sprawie i zapaleni pasją, osoby o wielkim sercu, dla których dobro innego człowieka, dobro swojej miejscowości, jest wartością, które stawiają ponad resztę innych.

Jestem niezwykle dumny, że gmina Księżpol posiada taki kapitał społeczny, który pozwala jej być jedną z najlepszych gmin nie tylko w skali powiatu, ale i województwa. To także Wasza zasługa, szanowni wyróżnieni. Jesteście, jak jaskółki, którymi nazwaliśmy nasze wyronienia. Zwiastujecie zmiany, szybkość i lotność decyzji, perfekcyjność reakcji. Jesteście naszą dumą i chlubą. Dlatego zasługujecie na wyróżnienia i słowa podziękowań – dodawał wójt.

Nagrodę „KSIĘŻPOLSKA JASKÓŁKA” w kategorii „Kultura i działalność społeczna” otrzymali:

– pani Monika Cap nominowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Płusach

– pani Bożena Ciosmak nominowana przez zespól „Konwalia” z Księżpola

– pan Tadeusz Gałka nominowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Korchowianki” z Korchowa Drugiego

– pan Adam Kaczorowski nominowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Budzyniu

– pani Weronika Kościelska nominowana przez Klub Seniora „Złota jesień” z Rakówki

– pani Krystyna Krupczak nominowana przez Klub Seniora „Ballada” z Majdanu Starego

– pani Małgorzata Maciocha nominowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipowca Starego

– pan Edward Mróz nominowany przez chór męski „Klucz” z Majdanu Starego”

– pani Katarzyna Nieścior nominowana przez zespół „Przystań” z Księżpola

– pan Stanisław Okoń nominowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Majdanu Nowego

– pani Monika Papierz nominowana przez zespół „Majdanianki” z Majdanu Starego

– pani Małgorzata Pędziwiatr nominowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Borkach

– pani Edyta Pietryszak nominowana przez koło Gospodyń Wiejskich w Przymiarkach

– pani Krystyna Płoszaj nominowana przez Klub Seniora „Malwa” z Markowicz

– pani Jolanta Pyzio nominowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zaniach

– pani Agnieszka Rybak nominowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Pod sosnami” z Lipowca Nowego

– pani Agnieszka Skubis nominowana przez zespół „Hajen”

– pani Halina Sołtys nominowana przez zespół „Piano” z Korchowa Pierwszego

– pani Halina Szczur nominowana przez zespół „Za horyzontem” z Zawadki

– pani Edyta Tworek nominowana przez Kolo Gospodyń Wiejskich „Złote Nitki” z Księżpola

– pani Irena Wnuk nominowana przez zespół „Harfa” z Rakówki

– pani Aniela Wryszcz nominowana przez Klub Seniora „Jabłoń” z Księżpola

– pani Irena Ździebło nominowana przez zespół „Od-nowa” z Rogali

Nagrodę „KSIĘŻPOLSKA JASKÓŁKA” w kategorii „Działacz sportowy” otrzymali:

– pan Paweł Bodek nominowany przez Klub Sportowy Rakovia” z Rakówki

– pan Damian Dolina nominowany przez Ludowy Zespół Sportowy „Tarpan” z Korchowa

– pan Paweł Skakuj nominowany przez Gminny Klub Sportowy „Relax” z Księżpola

– pan Stanisław Skwarek nominowany przez Ludowy Zespół Sportowy „Tanew” z Majdanu Starego

Nagrodę „KSIĘŻPOLSKA JASKÓŁKA” w kategorii Sportowiec roku” otrzymali:

– pan Marcin Grasza nominowany przez Ludowy Zespół Sportowy „Tarpan” z Korchowa

– pan Marcin Rymarz nominowany przez Ludowy Zespół Sportowy „Tanew” z Majdanu Starego

– pan Krzysztof Zań nominowany przez Gminny Klub Sportowy „Relax” z Księżpola

– pan Sebastian Zarembski nominowany przez Klub Sportowy „Rakovia” z Rakówki

 

Nagrodę „KSIĘŻPOLSKA JASKÓŁKA” w kategorii „Zasłużony dla pożarnictwa” otrzymali:

– pan Andrzej Dobrowolski nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Płus

– pan Kazimierz Krawczyk nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Zawadki

– pan Marcin Pyzio nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Zań

– pan Piotr Rymarz nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Rogali

– pan Łukasz Sarzyński nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Zyń

– pan Eugeniusz Szcząchor nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Majdanu Starego

– pan Ryszard Wróbel nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Księżpola

– pan Zbigniew Ziółkowski nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Rakówki

– pan Mirosław Zynicha nominowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Korchowa Pierwszego

 

 

 

Aby wyróżnić takie osoby, które szczególnie angażują się w różnych dziedzinach – w kulturze, sporcie, działalności społecznej i działalności charytatywnej – wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski nominował do wyróżnienia statuetką „KSIĘŻPOLSKA JASKÓŁKA” w kategorii „Nagroda specjalna” następujące osoby:

ks. Mariana Drążka

– ks. Adama Sobczaka

– panią Halinę Barską

– panią Marię Szmołdę

– pana Józefa Nieściora

– pana Tadeusza Kręta

W tej kategorii znajduje się jeszcze wyróżniony przez sponsora Gali – firmę „Łebko Jan. Części do ciągników i maszyn rolniczych”

– pan Szczepan Tworek

Podczas Gali po raz drugi wspólnie z prezesem zarządu Lubelskiego Banku Spółdzielczego Krzysztofem Zawadzkim, statuetką „Księżpolskiej jaskółki” nagrodzone zostały przedsiębiorstwa wyróżniające się na gospodarczej mapie gminy Księżpol. Nagrodę „Jaskółki przedsiębiorczości” przyznano czterem firmom. Otrzymali je:

Centrum Turystyki Wiejskiej Alicja Czarna

Centrum Turystyki Wiejskiej Alicja Czarna działa w branży agroturystycznej od ponad 15 lat. Agroturystyka mieszcząca się w miejscowości Gliny (gm. Księżpol) to wyjątkowe miejsce, które zachwyca nie tylko wyglądem budynku z wewnątrz i zewnątrz, ale również bardzo wykwintną kuchnią. Lokal położony jest w malowniczej okolicy, z dala od tłoku i hałasu, co daje gwarancję doskonałego wypoczynku blisko natury. Dodatkowo Centrum Turystyki Wiejskiej ALICJA produkuje nalewki, które wykonywane są tradycyjnymi metodami, bez używania barwników oraz innych substancji. Głównym składnikiem są naturalne owoce z dodatkiem alkoholu oraz cukru. Żurawinówka biłgorajska – 11 kwietnia 2014 r. wpisana została na Listę Produktów Tradycyjnych województwa lubelskiego. W roku 2023 Pani Alicja została laureatem trzeciej edycji Biłgorajskich Sit Przedsiębiorczości. Na scenie stanęła z najbardziej zasłużonymi dla powiatu przedsiębiorcami i rolnikami.

Gospodarstwo rolne Adam Pelc

Pan Adam Pelc prowadzi od 2002 roku duże gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 100 ha. Działalność ukierunkowana jest na produkcję roślinną, głównie zboża i tytoń. Pan Adam związany jest z naszym Bankiem od ponad 20 lat. Przez lata prowadzonej działalności systematycznie powiększa oraz unowocześnia swoje gospodarstwo. W prowadzeniu gospodarstwa aktywnie uczestniczy żona Pana Adama Pani Katarzyna. Rodzinna działalność wyróżnia się na terenie gminy Księżpol dając pozytywne wzorce do naśladowania. W roku 2023 Pan Adam zdobył wyróżnienie w IV edycji konkursu „Rolnik z Lubelskiego 2023”, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój rolnictwa i dbałość o jakość produkowanych towarów. Pan Adam Pelc, reprezentujący powiat biłgorajski, stał się jednym z symboli sukcesu rolnictwa w województwie lubelskim. Jego osiągnięcia są dowodem na to, że ciężka praca, pasja i zaangażowanie w rozwój rolnictwa przynoszą oczekiwane efekty.

Gospodarstwo rolne Tomasz Spustek

Pan Tomasz Spustek prowadzi duże gospodarstwo rolne od ponad 20 lat. Prowadzona działalność to kontynuacja rodzinnej tradycji. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie na produkcję kukurydzy, rzepaku oraz ziemniaków. Pan Tomasz aktywnie współpracuje z Lubelskim Bankiem Spółdzielczym będąc delegatem Oddziału w Księżpolu na Zebraniu Przedstawicieli. Pan Tomasz został laureatem w pierwszej edycji konkursu „Biłgorajskie Sita Przedsiębiorczości” w kategorii „gospodarstwo rolne” w 2018 roku. Prowadząc gospodarstwo łączy doświadczenie poprzednich pokoleń z nowoczesnymi rozwiązaniami, dając w ten sposób możliwość zatrudnienia mieszkańcom Gminy Księżpol. Mierząc się z trudnościami jakimi boryka się obecnie sektor rolnictwa Pan Tomasz aktywnie udziela się w dążeniu do zmian w polityce rolnej.

PPHU FRYZ Krzysztof Wryszcz

Pan Krzysztof Wryszcz prowadzi działalność gospodarczą od ponad 25 lat. Firma prowadzi działalność w branży drzewnej. Zajmuje się produkcją opakowań drewnianych, m.in. palet suszonych o niskiej wilgotności, palet nietypowych na życzenie klienta, sprzedażą i zgrzewaniem pił taśmowych, świadczy usługi w zakresie suszenia drewna. Skala prowadzonej działalności obejmuje rynek ponadlokalny.
Pan Krzysztof współpracuje z Lubelskim Bankiem Spółdzielczym od ponad 10 lat. Tworzy miejsca pracy dla lokalnej społeczności jest również członkiem Chóru Męskiego „Klucz” z Majdanu Starego, który niedawno obchodził jubileusz swojego 30-lecia. Pan Krzysztof jest to Przedsiębiorca, który od lat wspiera lokalne inicjatywy i bierze aktywny udział w życiu gminnej społeczności.

W czasie Gali „Księżpolskiej Jaskółki” miał miejsce także pokaz mody firmy KARKO, a w rolę modelek wcieliły się mieszkanki gminy Księżpol.