Dożynki Gminy Księżpol

Drodzy Rolnicy, Szanowni Goście,

Mieszkańcy naszej Gminy Księżpol!

 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Dziś dziękujemy Bogu za plon i prosimy o pomyślność na kolejne lata. Dzielimy się chlebem i oddajemy hołd tym, którzy ciężko pracują, aby w naszych domach go nie zabrakło. Dziś i  ja dziękuję wam za chleb, którego cząstkę zgodnie ze starą tradycją – otrzymałem.

 

Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą bytu ludzkości, nikt i nic tego nie przekreśli. A rolnictwo to coś więcej niż żywność, jest ono ważne nie tylko dla gospodarki, lecz również jako skarbnica cennych wartości społecznych i kulturowych.

 

Dziś widzieliśmy przepiękny korowód wszystkich sołectw z naszej Gminy. Piękne wieńce uwite z kłosów tegorocznych zbóż, złożone w podziękowaniu za zbiory. Dożynkowe bochny chleba, które są symbolem dostatku i dobrobytu. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych rolnikach, bowiem chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji.

 

Wszyscy wiemy, że ten rok nie był łatwy. Zimna i sucha wiosna, następnie susza i nawałnice nie sprzyjały zbiorom. Lecz rzadko też zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom. Często muszą się oni zmagać z przeciwnościami. Także i w mijającym roku przyroda pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od wszechmocnych sił natury.

 

W gminie Księżpol staramy się działać wspólnie i zgodnie dla dobra całej społeczności. Mamy świadomość dalszych potrzeb mieszkańców wszystkich 17 sołectw i mogę zapewnić, że nie ustaniemy w pracy dla dobra naszych mieszkańców.

 

Na zakończenie jeszcze raz pragnę podziękować rolnikom za waszą ciężką pracę oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie naszego dzisiejszego święta. Szczęść Boże wszystkim rolnikom! Wszystkim Państwu życzę udanego dnia. Bawmy się i radujmy, bo to czas zasłużonej zabawy.

 

Wójt Gminy Księżpol Jarosław Piskorski

 

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/gminnyosrodek.kultury.52