„Wieczorową porą” w Księżpolu

Podczas spotkania muzyczno-literackiego poznaliśmy i usłyszeliśmy wyjątkowych ludzi, mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Ludzi obdarzonych talentami, zdolnych i twórczych. Spotkanie wieczorową porą było pokazaniem tej wspaniałej różnorodności, jaką jest bogata gmina Księżpol.
Wieczorową porą w Księżpolu słowami piosenek i wierszy mówiliśmy o wyjątkowości każdego człowieka, o dawaniu siebie i realizowaniu swoich pasji. Bo czym był by człowiek bez kultury, sztuki, bez wrażliwości na piękno słowa, obrazu czy melodii?

 

Janusz Szczur mówi on o sobie, że gra i śpiewa od czterech dekad. Pierwsze kroki w muzyce zaczęły się od występów podczas apeli jeszcze w szkole podstawowej. Później, już w szkole średniej, trafił ma wspaniałego nauczyciela i instruktora, który zaszczepił go miłością do muzyki. Następnie, to już własny zespół bigbitowy, który do tej pory wspomina z rozrzewnieniem. I kolejne zespoły, w których śpiewa, gra, jest instruktorem i managerem. Ciągle rozwija się i eksperymentuje, a śpiewanie i koncertowanie jest jego wielką życiową pasją. Janusz jest posiadaczem wspaniałego głosu, który porównywany jest do głosu Krzysztofa Krawczyka czy Jerzego Połomskiego.

 


Beata Blicharz, to autorka wierszy z Księżpola. Pisze z uczuciem, nostalgicznie i lirycznie o emocjach, wrażliwości i otaczającym ją pięknie. Każdy wiersz niesie w sobie sporą dawkę emocji, która ukryta jest w pięknie dobranych słowach i frazach. Jest niezwykle wrażliwym człowiekiem, choć zawodowo zajmuje się… liczbami. Jest autorką tomików wierszy: „Uchwycić nieuchwytne” i „Drobiny życia kwitną na miętowo” oraz współautorka kilku antologii, m.in.: „Od wschodu do zachodu – wiersze Polaków z całego świata” czy „Miłość w czasach fejskultury”.Pani Beata jest laureatką Regionalnego Konkursu „Kobieta” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, w którym to zajęła I miejsce w kategorii „poezja” oraz zdobywczynią wyróżnienia w XXV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O ludzką twarz człowieka”.

 


Ach, ileż to dziewczęcych serc złamał ten chłopak z gitarą! Mówimy oczywiście o Jeremiaszu Osuchu z Majdanu Starego, którego śpiewa zawsze towarzyszył wszystkim szkolnym uroczystościom i akademiom. Zawsze z zainteresowaniem czekaliśmy na jego występ, kiedy to już pierwsze akordy i dźwięki piosenki przyprawiały o trzepot serca. Dziecięca pasja nie przeminęła, i Jeremiasz nadal gra i śpiewa.

 

Halina Szczur mówi o sobie, że zamiłowanie do śpiewu wyniosła z rodzinnego domu. Ma głos po mamie, skarbnicy ludowych pieśni i niesamowitego temperamentu. Muzycznie uzdolniony był także jej ojciec. Halinka, to artystyczna dusza. Nie tylko śpiewa, ale także tańczy i jest uzdolniona plastycznie. Śpiewa w kilku zespołach i zawsze chętnie podejmuje inicjatywy związane z propagowaniem kultury gminy Księżpol.

Andrzej Kusiak, to bez wątpienia, jedna z gwiazd na nieboskłonie artystycznym gminy Księżpol. Z wykształcenia muzykolog, dyrygent Chóru Męskiego „Klucz” z Majdanu Starego oraz instruktor muzyczny zespołu „Konwalia” z Księżpola. Chór Męski pod opieka muzyczną i artystyczną pana Andrzeja od wielu lat znajduje się w grupie najbardziej utytułowanych chórów w regionie. Zespół muzyczny „Konwalia” również odnosi spore sukcesy. Profesjonalizm, systematyczność, kreatywność, empatia i miłość do muzyki to jego główne atuty. Pan Andrzej jest także posiadaczem pięknego głosu.


Irena Szumska jest liderką Klubu Seniora „Ballada” w Majdanie Starym. Pani Irena jest jedną z aktywniejszych członkiń klubu. Inicjuje i wspiera działania w zakresie aktywnego spędzania czasu wolnego. Jest zawsze chętna do działania dla dobra wspólnego. Klub Seniora „Ballada” pod jej przewodnictwem przemierza rejony Lubelszczyzny w celu poznawania regionalnego dziedzictwa kulturowego. Pani Irena dba by seniorki nie stały w miejscu i nieustannie się rozwijały.

Zofia i Lidia Wróblewskie, to świetnie zapowiadające się, muzycznie uzdolnione siostry z Księżpola, uczestniczki zajęć wokalnych naszego Ośrodka Kultury. To wrażliwe dusze, które potrafią przekazać swoje emocje w piosence, czy to w repertuarze ludowym, czy w klasycznym. Dziewczyny grają także na instrumentach muzycznych. Zosia na na wiolonczeli, a Lidka – na gitarze. Dziewczyny ciągle się rozwijają, chętnie biorą udział w warsztatach, z wielką pasją i energią realizują nowe wyzwania muzyczne.

Tomasz Korba, to nowa, obiecująca twarz księżpolskiej sceny. Zaczynał przygodę z muzyką jeszcze w szkole podstawowej, gdzie brał udział w akademiach i szkolnych uroczystościach. Po długiej przerwie w śpiewaniu i na krótko przed wyjazdem za granicę dołączył do księżpolskiej „Konwalii”. Następnie był polski chór kościelny w Irlandii. Po latach latach nieobecności w kraju, powrócił i odnalazł się w gronie artystycznym gminy Księżpol. Posiada głęboki i mocny głos.

Marysia Wróbel, to „złote” dziecko, a teraz to już w zasadzie śpiewająca panna. W szkole podstawowej w Majdanie Starym, gdzie mieszka, żadna akademia nie mogła się odbyć bez jej udziału. Śpiewała piosenki patriotyczne, kolędy, pięknie i wzruszająco śpiewała dla mam czy babć, śpiewała także, kiedy żegnała się z podstawówką. Swoją pasję nie zatraciła i teraz równie pięknie i wzruszająco śpiewa w szkole średniej.


Feliks Kuna, to zaprzyjaźniony z naszym Ośrodkiem Kultury autor wierszy, fraszek, limeryków i wierszy patriotycznych wydanych w czterech tomikach, a także regionalista z sąsiedniej gminy Frampol. Posiada wszechstronne zainteresowania. Przez wiele lat udzielał się w klubach seniora. Jest członkiem Stowarzyszenia Mieszkańców Woli Radzięckiej, SM Kocudzy a także nieformalnej grupy literackiej w Radecznicy. Jest autorem pracy pod tytułem „Po chamsku, nie po pańsku” czyli jak się żyło i godało w Woli Radziecki i najbliższy okolicy. Życie, gwara i obyczaje mieszkańców wsi Wola Radzięcka i okolic w latach mojego dzieciństwa i młodości”. Pan Feliks słynie z ciętego żartu i ostrego słowa.

Jolanta Kida, to dobry duch zespołu Harfa z Rakówki. Śpiewa odkąd pamięta, czy to piosenki religijne w kościele, czy kolędy w gronie rodzinnym, czy to razem z Harfą podczas gminnych uroczystości. Jola od wielu lat śpiewa także w chórze Solemis w Łukowej, a koleżanki i koledzy znają ją, jako serdeczną i przyjazną osobę, która nigdy nie odmówi pomocy. Jola śpiewa nie tylko głosem, ale i sercem.

Renata Dziduch, to mieszkanka Księżpola i nasza koleżanka z pracy. Kobieta, jakich mało. Wspaniała organizatorka, towarzyska i z humorem. Ma jeszcze kilka mniej znanych talentów, między innymi potrafi pięknie śpiewać.

Krystyna Bednarz, to jedna z liderek Klubu Seniora „Złota Jesień” w Rakówce. To osoba powszechnie lubiana i szanowana w środowisku. A do tego jest człowiekiem ogromnie skromnym i inteligentnym. Nie tak dawno pani Krystyna odkryła w sobie nową pasję i pisze wiersze, które prezentuje przed koleżankami z Klubu.

Janusz Gorlej, to muzyk, kompozytor, autor tekstów i melodii około dwustu piosenek, urodzony na Podkarpaciu, a mieszkający obecnie na Górnym Śląsku.
Pan Janusz mówi, że zawsze z utęsknieniem wraca myślami do swoich rodzinnych stron, w których spędził lata dzieciństwa i młodości. Jednym z takich powrotów było stworzenie piosenki o… Księżpolu, którą to powstała przy współpracy z naszym Ośrodkiem Kultury. Premiera piosenki miała miejsce pod koniec listopada bieżącego roku i była bardzo gorąco przyjęta przez mieszkańców. Piosenka „Do Księżpola pojedz ze mną” jest stworzona myślą i sercem.

Paweł Skakuj, od ponad dwudziestu lat swoim głosem uświetnia nabożeństwa w księżpolskim kościele, a przygoda z muzyką zaczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Później, w szkole średniej, odkrył w sobie pasję do gry na gitarze i wraz z kolegami założył zespół grający muzykę rozrywkową na okolicznych festynach i zabawach. Muzyka towarzyszy mu do dziś, a skutkiem tego jest… śpiewająca rodzina – żona, córka i syn.