„Babie lato za horyzontem” w Zawadce

15 października 2022 roku, w ciepły jesienny dzień, w Zawadce odbyła się impreza pod nazwą „Babie lato za horyzontem”, na którą zaprosił Wójt Gminy Księżpol, Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu oraz zespół folkowy „Za horyzontem”.

To było już kolejne wydarzenie z cyklu jesienne spotkanie z muzyką i folklorem. Na wstępie wszystkich zebranych gości powitała dyrektor GOK w Księżpolu Natalia Kyc. – Spotykamy się w Zawadce, kiedy za oknem jest przepiękna jesień, a na tej sali zawsze panuje ciepła i serdeczna atmosfera. Dziś chcemy celebrować ten piękny czas w kalendarzu przyrody i celebrować nasze ciepłe, jesienne spotkanie z muzyką – mówiła. Następnie głos zabrał wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.
Podczas koncertu wystąpiły gminne zespoły i chóry oraz goście – zespół „Za horyzontem” z Zawadki, zespół „Konwalia” z Księżpola, chór męski „Klucz” z Majdanu Starego, zespół ludowy z Majdanu Nowego, zespół „Piano” z Korchowa i zespół „Od-Nowa” z Rogali.
Z wiązanką piosenek biesiadnych zaprezentowała się także kapela z Bidaczowa Starego. Kapela, którą żartobliwie nazywają „Bidaczuchy”, powstała jakiś czas temu jako „Trio bez nazwy”. Obecnie to czterech muzyków – Janusz Szczur, Mirosław Skwarek, Czesław Pachuta i Czesław Szewczyk – którym muzyka gra w sercu. Kapela wykonuje utwory ludowe i biesiadne, a swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza muzyce granej na instrumentach na żywo oraz pięknemu wokalowi Janusza Szczura.
W części biesiadnej zagrał zespół „Hajen” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu oraz zespół „Horyzont”.