Gmina Księżpol przyjazna pszczołom

Gmina Księżpol przystąpiła do Programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, który inspiruje lokalne społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez sadzenie kwiatów bogatych w nektar i pyłek.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że pszczoły pełnią ważną rolę w środowisku. Zawdzięczamy im owoce, warzywa, kawę, oleje, a także ubrania i kosmetyki. Tymczasem jednym z głównych zagrożeń dla pszczół jest brak pokarmu, czyli roślin bogatych w pyłek i nektar. Niestety, nie wszystkie rośliny, które kwitną, są przyjazne pszczołom. Dlatego tak ważne jest świadome tworzenie bazy pokarmowej, gdzie te pożyteczne owady znajdą pożywienie niezbędne im do przetrwania i rozwoju. Każdy z nas może podjąć działanie na rzecz pszczół, sadząc odpowiednie kwiaty w swoim otoczeniu.

Jak się szacuje, w Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczół w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Program realizuje cel, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Oprócz tego w ramach programu prowadzone są działania edukacyjne i informacyjne, organizowane są konkursy oraz programy grantowe. Inicjatorem programu jest ZT Kruszwica SA.

Co można zrobić? Ważne jest, aby każdy przestrzegał kilku ważnych zasad. Sadzimy kwiaty przyjazne pszczołom, nie wypalamy traw i suchych części roślin, stosujemy naturalne nawozy i środki ochrony roślin, dbamy o balkon i ogród, biorąc pod uwagę potrzeby tych pożytecznych owadów. Można także w swoim otoczeniu powiesić domek dla pszczół dziko żyjących lub zasiać pożyteczne rośliny przy pomocy bomby nasiennej.

Więcej informacji o tym, jak pomagać pszczołom, można znaleźć na stronie http://www.pomagamypszczolom.pl/glowna. W Urzędzie Gminy Księżpol są dostępne także materiały informacyjne i poradniki programu.