Jubileusz zespołu „Harfa” z Rakówki

15 kwietnia 2023 r. zespół „Harfa” z Rakówki obchodził jubileusz 10-lecia.
Świętowanie rozpoczęło się od przedstawienia historii zespołu przez kierowniczkę Jolantę Kidę, która mówiła: „Główną naszą motywacją była ta myśl, aby coś się działo, aby się spotykać, rozmawiać, wspominać dawne czasy. Takim „dobrym duchem”, który skłonił nas do założenia zespołu, była pani Stanisława Tatar Budzyńska, która ciągle mówiła, że Rakówka ma potencjał i możliwości. Dla mnie osobiście, największym bodźcem i moją mentorką była mama, która zawsze mówiła: „Jolu, załóż zespół, bo to takie piękne”. Mama sama kiedyś śpiewała w zespole, wyjeżdżała z koncertami i przedstawieniami obrzędowymi. Więc gdy pani Stasia zadzwoniła z prośbą, abyśmy przygotowały kilka utworów na koncert kolęd, to w mojej głowie zaświeciła się jakby lampka i podjęłyśmy wyzwanie. Na pierwsze zebranie przyszło tak dużo dziewczyn, że byłam bardzo zaskoczona. Zaczęłyśmy więc działać.
Tutaj, na scenie, jest nas obecnie jedenaście. Ale na początku śpiewało nas dwadzieścia sześć. Jak pokazało życie, nie wszystkie dziewczyny mogły zrealizować się w śpiewaniu, ale są zawsze z nami, pomagają i uczestniczą we wszystkich wydarzeniach.
Oczywiście, nie mogę pominąć naszych dzieci, które zawsze są z nami, czy to na koncertach, czy to na uroczystościach. Niektóre z nich, to już „panienki”, jak Lenka, Klaudia, Magda i Amelka. Dzisiaj śpiewają także młodsze dzieci, takie jak Ada, która podczas pierwszego występu miała dopiero trzy latka. Myślę, że ich wspomnienia z dzieciństwa, przeżycia ze wspólnych koncertów, będą rzutować na całe ich dalsze życie”.
Życzenia jubilatkom złożył wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który podkreślał, jak ważna jest aktywność społeczna mieszkańców, gdyż to napędza i motywuje także władze gminy do współdziałania.
W dalszej części uroczystości panie z „Harfy” zaprezentowały się w jubileuszowym koncercie. Był także czas na życzenia i gratulacje, które złożyły zaproszone zespoły, KGW i Klub Seniora. Muzyczne życzenia oraz kwiaty przekazał jubilatkom Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego, a na scenie zaprezentowały się także najmłodsi wokaliści z „Harfy”. Był również jubileuszowy tort i wyśpiewane „sto lat”.
Kierowniczka zespołu dziękowała przybyłym gościom i koleżankom z zespołu: „ Chcę serdecznie podziękować panu wójtowi oraz pani dyrektor za wszelkie wsparcie, za pomoc w każdym działaniu oraz za pomoc przy organizacji dzisiejszego jubileuszu. Dziękuję także wszystkim obecnym gościom za przybycie. Bez was nasza uroczystość nie byłaby tak piękna. Dziękuję także pani Stasi, która była pomysłodawczynią nazwy zespołu „Harfa”, za jej wsparcie, za pomoc i troskę.
Dziękuję naszym seniorkom za to, że są z nami i za ich piękne kwiaty. Dziękuję chórowi „Klucz” za przybycie i uświetnienie koncertu swoim śpiewem. Dziękuję wszystkim zespołom oraz Kołom Gospodyń Wiejskich, za to, że jesteście dziś z nami i chcecie wspólnie przeżywać tak ważne dla nas chwile. Dziękuję naszym strażakom oraz mieszkańcom, że zaszczycili nas swoją obecnością. Ale przede wszystkim chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim koleżankom z zespołu i KGW, za wasz poświęcony czas i trud, za wsparcie i dobre rady, za pomoc i wspólne przygotowanie koncertów, wydarzeń, i uroczystości tak ważnych dla naszej lokalnej społeczności. Bez was, bez zespołu „Harfa”, bez naszych wspólnych działań, Rakówka nie byłaby tak wspaniałą, zgraną miejscowością”.