Niemiecka młodzież z wizytą w Borkach

W poniedziałek 14 października 2019 roku w sołectwie Borki miało miejsce integracyjne spotkanie uczestników 24. wymiany uczniowskiej pomiędzy I LO im. ONZ w Biłgoraju i Gimnazjum Alberta Schweitzera z Crailsheim w Niemczech.

22-osobową grupą młodzieży niemieckiej (17 dziewcząt i 5 chłopców) kieruje koordynator, mająca polskie korzenie pani Monika Zapatoczny. Po stronie polskiej za organizację projektu odpowiadają nauczyciele Grzegorz Bryła, Maria Kanty oraz Dorota Marczak. W ramach projektu dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie niemieccy uczestnicy razem z polskimi kolegami mają poznawać historycznie i kulturowo znaczące miejsca naszego kraju jak również zwyczaje i tradycje wsi polskiej.

Podczas wizyty uczniów w Borkach mieli oni okazję uczestniczyć w pracach polowych. Pogoda dopisała, więc młodzież wzięła udział w tradycyjnych wykopkach ziemniaków.

Dla wielu uczestników było to pierwsze tego typu doświadczenie w pracy na polu, co wiązało się z wielkim zaciekawieniem. Goście zgodnie twierdzili, iż jest to niezapomniana przygoda i lekcja historii. Ciekawe kształty własnoręcznie wykopanych ziemniaków budziły wśród wszystkich salwy śmiechu i zadowolenia. Opiekun grupy niemieckiej Monika Zapatoczny dziękowała gospodarzom Jarosławowi Lisowi i sołtysce Borek Małgorzacie Pędziwiatr za ciepłe przyjęcie i niezapomniane wrażenia. Podkreślała, że sołectwo jest piękne i ma wiele do zaoferowania i przekazania młodzieży.

Po południu i wieczorem grupa biesiadowała w pięknie urządzonej altanie integracyjnej w Borkach. Przy wspólnym ognisku delektowano się pieczonymi ziemniakami i kiełbasą. Sołtys Małgorzata Pędziwiatr opowiadała młodzieży o urokach i walorach gminy Księżpol, częstując wszystkich pirogiem biłgorajskim.