Podwójna nagroda w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę”

 

Anna Pędziwiatr, uczennica kl. III a gimnazjum w Księżpolu, zdobyła dwie nagrody w XXVI Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”.
Głównym celem konkursu, organizowanego przez PTTK, jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej, obserwowania swojego otoczenia jak również zachęcanie do opisywania ciekawych miejsc i ludzi.

 

W tegorocznej edycji konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” tylko na szczeblu wojewódzkim oceniono 378 prac, przygotowanych przez 588 uczniów pod opieką 235 osób. Reprezentowali oni 206 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obrady jury konkursowego odbywały się w dniach 23-27 kwietnia 2019 r. w Centralnej Bibliotece PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie.

Co roku gala konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” odbywa się w innym miejscu w Polsce. W tym roku jej gospodarzem był Elbląg. Na zaproszonych gości czekało mnóstwo atrakcji. Było zwiedzanie Elbląga, wycieczki krajoznawcze po Żuławach Elbląskich, a także wizyta w najniżej położonym punkcie Polski Raczkach Elbląskich, gdzie poziom depresji sięga 1,8 m p.p.m.

Nieodzownym punktem zlotu jest prezentacja przez uczestników swojej Małej Ojczyzny. Młodzi ludzie opowiadają, skąd przyjechali, co ciekawego jest w ich okolicy i o czym pisali w swojej pracy.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się 25 maja 2019 r. w Bibliotece Elbląskiej. Uczennica kl. III a gimnazjum w Księżpolu Anna Pędziwiatr została laureatką w kategorii indywidualnej i grupowej. Za pracę indywidualną pt. „Placówki Marcina Tomaszewskiego w kontekście historycznym” otrzymała I nagrodę. Natomiast w kategorii prac zbiorowych uczniów szkół gimnazjalnych za pracę pt. „Z wiaderejkiem po wodę, czyli o studniach i świętych krynicach” Anna Pędziwiatr i Michał Konieczny otrzymali II nagrodę.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!