Informacja z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu w 2019 r.

Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu w 2019 roku

 

27.01.2019 – Koncert Kolęd i Pastorałek w Korchowie Pierwszym

Na scenie remizy w Korchowie Pierwszym wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Korchowie, którzy zaprezentowali widowisko „Jasełka” oraz zaśpiewali kolędy po polsku i angielsku. Z wiązanką utworów zaprezentowały się gminne zespoły i chóry. Kolędy i pastorałki zaśpiewał zespół „Piano” z Korchowa, „Harfa” z Rakówki, „Za horyzontem” z Zawadki, „Odnowa” z Rogali, „Plejada” i „Konwalia” z Księżpola. Wystąpił także zespół ludowy z Majdanu Nowego i Chór Męski „Klucz”.

Po części artystycznej zebrani mogli skosztować pysznej wigilijnej kapusty przygotowanej przez panie ze Stowarzyszenia „Jedność Wsi” i gospodynie z Korchowa, pierogów z różnym nadzieniem, a także wszelkiego rodzaju ciast i ciasteczek. Po uczcie przyszedł czas na potańcówkę z zespołem „Pryzmat”.

 

16.03.2019 – Gminny Dzień Kobiet w Majdanie Starym

Gminny Dzień Kobiet miał miejsce w Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym. Panie na koncert zaprosił wójt gminy Księżpol oraz panowie z gminnych zespołów i chórów. Przygotowali oni koncert, podczas którego zabrzmiały piosenki, wiersze z dedykacją dla pań.

Przed zebranymi kobietami wystąpił Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego. Z wiązanką utworów zaprezentował się także zespół instrumentalny „Diversum” z Młodzieżowego Domu Kultury, który pracuję pod opieką Jarosława Kloca. Wiązankę utworów wykonał także zespół „Plejada” oraz męska część zespołu „Za Horyzontem” z Zawadki. Muzyczne życzenia dla pań złożyli także nauczyciele i uczniowie szkoły – Wincenty Szymanik, Andrzej Borowiec oraz Jeremiasz Osuch. Były także wiersze i żarty z dedykacją dla zebranych pań.

Koncert połączony był z akcją charytatywną, które przeprowadziło Parafialne Koło Caritas z inicjatywy Rady Rodziców. Na zakończenie panowie zaśpiewali wszystkim paniom tradycyjne „Sto lat”, a panie przygotowały wspólne wykonanie piosenki „Być kobietą po czterdziestce”. Po koncercie na poczęstunek zaprosił wszystkich zebranych Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu.

 

03.05.2019 – obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Księżpolu

3 maja w Księżpolu miały miejsce uroczystości związane ze świętem Konstytucji. Mszę Świętą poprzedziła akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Księżpolu. Zaprezentowały one wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Przypomniano także postacie związane z historią Polski i przyjęciem pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy regulującej ustrój prawny państwa.

 

 

03.05.2019 – Przejazd Rowerowy z zakończeniem w Starym Lipowcu

Rajd Rowerowy – trzydziestoosobowa grupa rowerzystów wyruszyła miejscami pamięci w gminie Księżpol, by oddać hołd pomordowanym i poległym mieszkańcom.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie, promujące walory turystyczne, a zarazem historyczne miejsca na terenie gminy Księżpol. Rowerzyści wyruszyli z Księżpola i przejechali blisko 20 – kilometrową trasę.

Cykliści wyruszyli z Księżpola, z cmentarza parafialnego na którym znajduje się kopiec z pochowanymi w nim żołnierzami z okresu I wojny światowej. Na tym samym cmentarzu są także mogiły żołnierzy poległych w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Historię związaną tym miejscem przybliżył  wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

Kolejnymi przystankami na trasie przejazdu była mogiła nieznanych partyzantów w Zaniach, kamień i krzyż w miejscu mordu mieszkańców w Majdanie Starym oraz mogiła rodziny Kusiaków w Starym Lipowcu, którzy zostali spaleni żywcem za pomoc żydówce. W każdym z tych miejsc uczestnicy przejazdu zapalili symboliczny znicz i oddali hołd poległym.

Był także krótki przystanek i poczęstunek przygotowany w przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Majdanie Starym. Na zmokniętych rowerzystów czekały gorąca herbata, kawa i domowe ciasto.

Zakończenie wycieczki miało miejsce w świetlicy w Starym Lipowcu. Tutaj na rowerzystów czekał gorący poczęstunek, który przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Starym  i Nowym Lipowcu, mieszkańcy Kulasz oraz tutejsi sołtysi i radny. Była także niespodzianka w postali grających na żywo muzykantów. Słowa podziękowania do wszystkich osób, które zaangażowały się w przygotowanie wycieczki oraz czuwały nad jej sprawnym przebiegiem, skierował wójt gminy.

 

09.06.2019 – Rodzinny Przejazd Rowerowy z zakończeniem w Markowiczach

Prawie 20 kilometrów asfaltowymi i polnymi drogami gminy Księżpol przejechali uczestnicy niedzielnej przejażdżki rowerowej „Rodzinnie na rowery”. Hasło przewodnie wycieczki wzięło się stąd że nie tak dawno świętowaliśmy Dzień Dziecka, Dzień Mamy i Dzień Taty. Dlatego na rowery wsiedli i starsi, i młodsi mieszkańcy gminy, a najmłodszy rowerzysta liczył zaledwie 6 lat.

Uczestnicy wycieczki wystartowali spod Urzędu Gminy w Księżpolu. Przejechali następnie do Borek, stamtąd do Zyń, Zań, Majdanu Starego, Majdanu Nowego i do Cegielni Markowicze. Przejazd zakończył się na placu obok przedszkola w Markowiczach.

Uczestnicy wycieczki nie tylko podziwiali piękno swojej Małej Ojczyzny, ale także dowiedzieli się, czym trudnią się jej mieszkańcy, jakie rośliny są tu uprawiane, a jakie rosną dziko. Była także porcja wiedzy o zabytkach.

Na zakończenie na wszystkich czekało integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek i konkurencje sprawnościowe. Był także konkurs z nagrodami, w którym uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę na temat gminy Księżpol.

Wycieczka „Rodzinne na rowery” była inicjatywą wójta Gminy Księżpol Jarosława Piskorskiego oraz radnych. Samorządowcy ufundowali również nagrody i poczęstunek. W organizację włączył się także sołtys Markowicz, za co uczestnicy bardzo gorąco dziękują.

Nieodzowna była także pomoc w zabezpieczaniu przejazdu przez strażaków z OSP Księżpol i Zakład Gospodarki Komunalnej z Księżpola.

 

 

 

16.06.2019 – zawody sportowo – pożarnicze w Księżpolu

W zawodach sportowo – pożarniczych udział wzięło 30 jednostek z terenu gmin Księżpol, Biszcza, Tarnogród i Potok Górny. Zawody rozegrane zostały w konkurencjach:  ćwiczenia bojowe i sztafeta pożarnicza 7×50 m z przeszkodami.

Dodatkową atrakcją było obozowisko gotów, przygotowane przez stowarzyszenie Wioska Gotów z Masłomęcza. Był pokaz walki, prezentacja uzbrojenia, warsztaty tkackie i garncarskie.

 

22.06.2019 – wyjazd Kół Gospodyń Wiejskich na Festiwal „na Kulinarnym smaku Polski Wschodniej” do Nałęczowa 

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Zawadki, Rogali, Majdanu Starego i Nowego oraz Nowego i Starego Lipowca gościły w sobotę w Nałęczowie. Na wspólnym stoisku zaprezentowały najlepsze smaki ziemi księżpolskiej – domowy chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym lub marynowanym grzybkiem, pirogi gryczane, ser ze śmietaną i szczypiorkiem, jagodzianki, kapuśniaczki, domowe cista i ciasteczka czy nalewki. Wszystkie potrawy były własnoręcznie przez panie przygotowane oraz ładnie i estetycznie zaprezentowane na wspólnym stoisku.

Festiwal w Nałęczowie był częścią wędrownej imprezy kulinarnej trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. Podczas kulinarnego święta trzech województw goście festiwalu mogli spróbować smakołyków charakterystycznych dla tych regionów.

Stoisko gminy Księżpol także cieszyło się sporym zainteresowaniem. Odwiedzili je zacni goście: członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak, zastępca dyrektora KOWR w Lublinie Marek Wojciechowski oraz burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka, którym bardzo smakowały księżpolskie specjały, a szczególnie piróg, jagodzianki i chleb ze smalcem.

Potrawy z Księżpola próbowali także specjaliści od kuchni ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy, a panie z KGW zainspirowane zostały poszukiwaniem tradycyjnych smaków z kuchni mam i babć.

Stoisko z Księżpola znalazło się także w obiektywie TVP 3. Odcinek programu „Polska smakuje – najlepiej w Lubelskiem” wyemitowanego na antenie TVP Lublin.

 

07.07.2019 – obchody 76. Rocznicy Pacyfikacji Majdanu Starego

7 lipca 2019 r. w asyście pocztów sztandarowych, władz gminnych i delegacji kombatantów, organizacji społecznych i szkół, przy pomniku w miejscu mordu mieszkańców Majdanu Starego uroczyście uczczono 76. rocznicę pacyfikacji.

W miejscu zagłady ludności cywilnej przy pomniku nazywanym „Kamień” zebrali się mieszkańcy Majdanu, potomkowie zamordowanych i tych, co przeżyli te tragiczne dni, aby wspólnie modlić się i uczcić 76. rocznicę pacyfikacji miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół podstawowych w Majdanie Starym i Księżpolu oraz strażaków ochotników z Majdanu Starego. Następnie zebranych powitał wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który mówił o tym, jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Odczytane zostały także wspomnienia świadka wydarzeń z tamtych dni, a ks. Adrian Borowski wymienił nazwiska wszystkich poległych mieszkańców Majdanu Starego.

Następnie przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych, szkół i organizacji społecznych złożyli wieńce pod pomnikiem.

 

 

 

14.07.2019 – Jubileusz 50-lecia LZS Tarpan w Korchowie Pierwszym

Świętowanie rozpoczęło się meczami trampkarzy i seniorów drużyny gospodarza oraz Gromu Różaniec i Olimpiakosu Tarnogród. Następnie animacje dla dzieci przeprowadziła trenerka fitness Sylwia Margol.

Po części sportowej rozpoczęła się część oficjalna świętowania, w której był czas na przedstawienie historii klubu, wspomnienia i wręczenie pamiątkowych odznaczeń. Założyciele klubu wspominali czasy, kiedy nie było ani boiska, ani strojów, ani butów, ale był za to wielki zapał do gry. Wiele wysiłku włożono w tworzenie organizacji, a jeszcze więcej w budowę boiska czy świetlicy sportowej. Wspominano także szczególne momenty z historii klubu, kiedy to w drużynie grali piłkarze z Afryki i rozgrywane były spektakularne mecze.

Słowa uznania do sportowców skierował wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który mówił, że sport zawsze był ważną sprawą dla mieszkańców. Gratulacje z okazji jubileuszu składali także prezesi organizacji sportowych.

Z okazji jubileuszu srebrną honorową odznaką Lubelskiego Związku Piłki Nożnej został uhonorowany Ryszard Paluch, jeden z pierwszych działaczy i założyciel klubu. Medale 40-lecia ZOZPN otrzymali: Jan Padiasek, Jan Klucha i Kazimierz Ordecki. Medale wręczył prezes zarządu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Bartnik oraz prezes zarządu Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Stanisław Pryciuk.

Pamiątkowe medale z okazji jubileuszu otrzymali: Ryszard Paluch, Kazimierz Ordecki, Jan Padiasek, Jan Klucha, Tadeusz Buczek, Jan Czerwonka, Marian Pisklak, Zbigniew Gromadzki, Ryszard Krawiec, Ryszard Kiszczuk, Tadeusz Gałczyński, Eugeniusz Lębryk, Jan Kubaj, Roman Lębryk, Jan Działo, Marian Kapka, Stanisław Lębryk, Bronisław Kulasza, Andrzej Farion, Jan Gromadzki i Leszek Kapka. Medale wręczył wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

Nagrody dla wyróżniających się zawodników w meczu juniorów i seniorów otrzymali Kuba Masicz i Bartek Szymanik oraz Paweł Grasza i Grzegorz Wlizło.

W rozrywkowej części jubileuszu był czas na wspólną radosną zabawę. Na scenie z koncertem piosenek folkowych i sportowych wystąpił zespół „Piano” z Korchowa, „Za Horyzontem” z Zawadki i „Od-Nowa” z Rogali. Był także koncert zespołów Coco Jumbo, Colombo, 4Heven i Looks.

 

16.07.2019 – wizyta ekipy TVP 3 Lublin w Księżpolu, Korchowie Pierwszym i Zawadce

16 lipca ekipa telewizyjna TVP 3 Lublin odwiedziła gminę Księżpol. Dziennikarze nagrywali reportaż, który będzie wyemitowany na antenie lubelskiej telewizji w programie „Agro Lato”.

 

20.07.2019 – szkolenie KGW z terenu Gminy Księżpol

Spotkanie rozpoczęło się od szkolenia dekorowania potraw, które poprowadziła technolog żywności  i nauczyciel Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu Monika Piróg. Pokazała ona, jak ze zwykłych warzyw i owoców, przy pomocy nieskomplikowanych urządzeń można stworzyć fantazyjne dekoracje potraw.

Szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem pań, gdyż przygotowują się one  do dożynek, a nabyte umiejętności z pewnością im się przydadzą w przygotowaniach stoiska z tradycyjnymi potrawami. Każda wieś chce pokazać to, co mają najlepszego. Będzie serwowany bigos, chleb ze smalcem, placki fajerczaki, pamuła i kulasza.

W kolejnej części spotkania panie mogły wymienić się doświadczeniami, porozmawiać na wspólne tematy czy razem pobawić się przy muzyce. Wiele uczestników szkolenia stwierdziło, że takie spotkania powinny odbywać się częściej, gdyż sprzyjają wzajemnej integracji i  poznawaniu się mieszkańców gminy.

 

18.08.2019 – Dożynki Gminne w Zaniach

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęły się korowodem dożynkowym, w którym 17 delegacji z poszczególnych sołectw gminy Księżpol zaprezentowało przygotowane wcześniej wieńce oraz chleb. Dziękczynną Mszę św. sprawował ks. Adam Sobczak, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Słowo Boże wygłosił kanclerz kurii diecezjalnej ks. Michał Maciołek. Po Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia wieńców i chleba oraz jego przekazanie.

Kolejną częścią programu były występy wokalne zespołów z terenu całej gminy. Oprócz nich w części artystycznej wystąpił również ukraiński zespół z Czerwonogradu, miasta partnerskiego.

Uroczystości dożynkowe w Zaniach swoją obecnością uświetnił także podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, który w tym dniu podpisał umowę o dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy kwotą 30 tysięcy złotych.

Obecny był też Zarząd Powiatu Biłgorajskiego oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa. Nie zabrakło placu zabaw dla dzieci, była nawet wystawa kilkunastu ras królików, pochodzących z hodowli znajdującej się w gminie Księżpol.

Gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko, wykonawca ten zdobył ogromną popularność jako wokalista zespołu Ivan i Delfin, z którym nagrał wielki przebój „Jej czarne oczy”. Artysta podczas koncertu w Zaniach nawiązał bliski kontakt z publicznością, nie żałował swoim fanom autografów ani zdjęć.

 

14-15.09.2019 – Rajd Rowerowy „Szlakiem bojowym 1. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza – 80. rocznica napaści Niemiec, ich sojuszników i Związku Radzieckiego na Polskę oraz zdrady Anglii i Francji”.

Blisko 70 osób wzięło udział w rajdzie, którego organizatorem było Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych przy współpracy z  burmistrzem Cieszanowa, wójtem gminy Księżpol, zarządem terenowym NSZZ FSG przy PSG w Lubyczy Królewskiej, Placówką Straży Granicznej im. płk. Wojciecha Stanisława Wójcika w Lubyczy Królewskiej.

Trasa rajdu prowadziła przez Zanie, Księżpol, Płusy, Korchów, Wolę Obszańską i dalej przez Moszczanicę, Stary Dzików, Dachnów i Cieszanów. Uczestnicy rajdu podążali szlakiem bojowym 1. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza, a przyświecała im postawa patrona Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej płk. Wojciecha Stanisława Wójcika, który ten szlak przemierzał we wrześniu 1939 roku.

Start rajdu miał miejsce przy świetlicy wiejskiej w Zaniach, skąd rowerzyści pojechali do cmentarza parafialnego w Księżpolu. To tu, przy mogile z okresu pierwszej wojny światowej zwanej „Kopcem” i grobach żołnierzy z kampanii wrześniowej, odbyło się symboliczne rozpoczęcie rajdu. Głos zabrał wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który przypomniał historię mogił z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. Mówił także o walorach przyrodniczych i turystycznych gminy Księżpol. Z kolei komandor rajdu ppłk SG Jacek Kozak wspominał o kampanii wrześniowej i przypominał sylwetkę patrona Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej pułkownika Wójcika. Odczytał także fragment książki „Kapitulacji nie będzie”.

Następnie uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Tego samego dnia obejrzeli inscenizację historyczną „Bitwa pod Dachnowem”, a następnego dnia powrócili do miejsca startu, gdzie czekała na nich pyszna wojskowa grochówka.

02.09.2019 – otwarcie Altany Integracyjnej w Borkach

Powstanie tego miejsca to inicjatywa społeczna mieszkańców Borek. Realizacja zadania była możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z programu Działaj Lokalnie. W realizację zadania włączyło się wielu wolontariuszy, którzy oferowali swoją pomoc bez oczekiwań na pochwały i uznania.

Altana wybudowana została dzięki współfinansowaniu ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Otrzymana dotacja wyniosła 6 tys. zł. Własny wkład finansowy to 500 zł. Pozostałe koszty to pomoc ze strony przychylnych władz gminy Księżpol oraz czyn społeczny” mieszkańców wsi Borki.

W ramach projektu pod nazwą „Altana integracyjna pod lasem” zakupiono i w „czynie społecznym” postawiono altanę o wymiarach 5 m x 4 m. Została ona wyposażona w stolik i drewniane ławki. Na zewnątrz mieszkańcy zagospodarowali teren, przygotowując pod ognisko palenisko wraz z grillem, dookoła którego ustawiono ławki. Ułożona została też alejka z kostki brukowej, a obok ustawiono dwie tablice informacyjne. W budowę i przygotowanie placu zaangażowani byli nie tylko dorośli mieszkańcy, ale też młodzież, a nawet dzieci.

Uroczyste otwarcie altany poprzedził rajd rowerowy, któremu przewodził wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski. W bezpieczny sposób wszyscy uczestnicy dojechali nad zalew Biszcza-Żary. Przybyłych gości powitał Zbigniew Pyczko wójt gminy Biszcza. Opowiedział on zgromadzonym o walorach turystycznych swojej gminy oraz o dalszych planach jej rozwoju. Następnie cała grupa udała się drogami leśnymi i polnymi do altany w Borkach. Na miejscu na zmęczonych, ale szczęśliwych uczestników rajdu czekała pieczona kiełbaska i ziemniaki przygotowane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Borkach. Nie zabrakło też ciekawych opowieści, których autorami byli: wieloletnia nauczycielka i pasjonatka historii pani Halina Sarzyńska oraz przewodnik PTTK Dariusz Pyzio. W rajdzie uczestniczył także prezes PTTK Oddział w Biłgoraju Marian Kurzyna.

Sołtys Borek Małgorzata Pędziwiatr w imieniu swoim i mieszkańców składała szczególne podziękowania wójtowi gminy Księżpol Jarosławowi Piskorskiemu oraz jego zastępcy Bartłomiejowi Świtale. Dziękowała za wsparcie inicjatywy oraz za pomoc na każdym etapie jej realizacji.

 

29.09.2019 – wyjazd Klubów Seniora do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Seniorki z Księżpola, Markowicz, Rakówki, Korchowa i Majdanu w niedzielę (29 września) wyjechały na wycieczkę do Lublina. W planach miały zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie zapoznały się z tradycyjną architekturą Roztocza i Wyżyny Lubelskiej, zobaczyły, jak wyglądało życie w chłopskiej i mieszczańskiej rodzinie, zwiedziły młyn oraz wzięły udział w widowisku „Obieraczki kapuściane”.

Wyjazd był okazją do lepszej integracji seniorów z gminy Księżpol, gdyż trzy Kluby działają od niedawna, a panie chętnie włączają się we wszystkie działania. W planach są już kolejne spotkania integracyjne.

 

20.10.2019 – uroczyste otwarcie pomnika pomordowanym mieszkańcom w Starym Lipowcu

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele filialnym pw. Św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym, w której uczestniczyli władze gminy Księżpol, kombatanci, delegacje ze wszystkich szkół, mieszkańcy oraz rodziny pomordowanych.

Następnie zebrani, w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przemaszerowali na plac przed  świetlica wiejską, gdzie uroczyście odsłonięto pomnik i tablicę pamiątkową, poświęconą wymordowanym mieszkańcom Starego Lipowca. Odczytano także apel poległych i oddano salwę honorową.

Miejscowość Lipowiec Stary otoczona jest lasami. Stąd też życie mieszkańców w czasie działań wojennych było szczególnie narażone. Oprócz ogólnie przyjętych przez okupanta metod znęcania się nad ludnością cywilną, dodatkową okazję do represjonowania ludności Lipowca stwarzało podejrzenie Niemców o współpracę i pomoc partyzantom działającym w pobliskich lasach.

Bardzo tragicznym incydentem w historii Starego Lipowca było spędzenie przez Gestapo w dniu 2 października 1943 roku. mieszkańców na plac przy szkole. Żandarmeria dysponowała spisem ludności. Z owej listy wyczytano 8 osób (Bielak Jan, Borowiec Józef, Bździuch Antoni, Bździuch Wojciech, Gaca Jan , Torba Stanisław, Wojtyła Antoni, Wojtyło Antoni), wywołano ich przed tłum, po czym poddano torturom. Zmaltretowanych ludzi powiązano powrozami, zabierając ich do Księżpola na posterunek, następnie na Zamek Lubelski. Ludzie Ci nigdy nie powrócili. Część źródeł podaje, że zostali rozstrzelani na Zamku. Cześć, że trafili do obozu koncentracyjnego na Majdanku i tam zginęli.

Podczas uroczystości przypominano także inne dramatyczne wydarzenie z historii tej miejscowości. W lesie w kierunku Aleksandrowa znajduje się mogiła rodziny Kusiaków, którzy zostali spaleni żywcem za pomoc w ukrywaniu Żydówki.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku oraz wspomnienia naocznego świadka wydarzeń z II wojny światowej rozgrywających się na terenie tej miejscowości, Janiny Bielak, mieszkanki Starego Lipowca. Wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości dziękował wójt Gminy Księżpol, Jarosław Piskorski.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu pt. „Niemieckie represje wobec mieszkańców Lipowca. Pamiętamy”, dofinansowanego w ramach programu Czuwamy! Pamiętamy! Fundacji Orlen – Dar Serca.

 

26.10.2019 – jubileusz 30-lecia Chóru Męskiego „Klucz” z Majdanu Starego

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Następnie odbył się trwający ponad dwie godziny uroczysty, jubileuszowy koncert. Razem z zespołem Klucz zagrał biłgorajski zespół Bonum Voces. Cały kościół słuchaczy delektował się cudowną muzyką, prezentowaną przez chórzystów. Zaprezentował się również nowo powstały zespół śpiewaczy kobiet w Majdanie Starym, który podczas jubileuszu dał swój drugi w ciągu istnienia koncert. Część wokalistek to żony chórzystów z zespołu Klucz.

Choć nie sposób w kilku słowach streścić trzydziestoletniej historii Chóru Męskiego Klucz z Majdanu Starego, jubileuszowy koncert stał się okazją do wielu wspomnień i podziękowań.. Wciągu swojego istnienia liczne koncerty, festiwale, wyjazdy i akcję charytatywne. Na co dzień chór, uświetniania uroczystości patriotyczno – religijne w Gminie Księżpol i parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym.

 

11.11.2019 – obchody  101. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Księżpolu

Władze gminy Księżpol, samorządowcy, strażacy, przedstawiciele szkół, organizacji, zespołów, Kół Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora spotkali się przed Urzędem Gminy 11 listopada, aby wspólnie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem „Roty” i przemarszem do kościoła parafialnego w Księżpolu. Następnie zebrani zgromadzili się na Mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu ks. Marian Drążek.

W bardzo podniosły i uroczysty nastrój wprowadziła wszystkich akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu. Przepięknie zaśpiewał także chór „Tęcza” prowadzony przez Iwonę Migacz.

Po Mszy zebrani przeszli na cmentarz parafialny w Księżpolu, gdzie złożyli wieńce pod zbiorową mogiłą żołnierzy z okresu I wojny światowej. Honorową wartę przy pomniku pełniły zuchenki z gromady „Słoneczne promyki”. Odśpiewano także hymn, włączając się tym samym do akcji „Niepodległa do hymnu”, a wszystkim obecnym za udział w uroczystościach dziękował wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

 

23.11.2019 – „Babie Lato za Horyzontem” w Zawadce

23 listopada zespół „Za Horyzontem” z Zawadki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu zaprosili mieszkańców na cykliczną imprezę pod nazwą „Babie lato za horyzontem”.

Sobotniego wieczoru w remizie OSP jak zwykle publiczność dopisała. Na scenie z wiązanką utworów zaprezentowały się gminne zespoły – najdłużej działający zespół ludowy z Majdanu Nowego, zespół „Harfa” z Rakówki, tegoroczny debiutant – zespół z Majdanu Nowego, „Od – Nowa” z Rogali,  „Konwalia” z Księżpola, chór męski „Klucz” z Majdanu Starego i zespół „Plejada”. Wystąpił także zespół gospodarzy wieczoru.

Wszystkim uczestnikom spotkania dziękował wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski. Mówił on, że poziom artystyczny uczestników koncertu jest bardzo wysoki, a organizatorzy, jak zwykle, stanęli na wysokości zadania. Podkreślał, że najważniejsza jest integracja środowiska oraz możliwość bycia razem.

Głos zabrał także Jan Rój, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Biłgoraju. Przedstawił on zakres działalności jego instytucji i zachęcał rolników do skorzystania z turnusów rehabilitacyjnych w sanatoriach podległych kierowanej przez niego instytucji.

Po części artystycznej gospodynie z Zawadki poczęstowały wszystkich gorącym barszczem, pierogami z różnym nadzieniem, bigosem i domowym ciastem. A potem wszyscy razem bawili się podczas integracyjnej potańcówki.

 

28.11.2019 – Andrzejki Seniorów w Zaniach

28 listopada Kluby Seniora z gminy Księżpol zorganizowały wspólną zabawę andrzejkową. Seniorzy z całej gminy spotkali się w świetlicy wiejskiej w Zaniach, aby wspólnie świętować, bawić się, wspominać dawne czasy i po prostu razem spędzić czas.

Przybyłych na spotkanie powitał wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który życzył wszystkim seniorom dobrego zdrowia i długich lat życia. Następnie o pochodzeniu święta i najpopularniejszych zwyczajach związanych z tym dniem mówiła bibliotekarka z Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Starym Danuta Kowal. Uczestnicy spotkania wspominali tradycje związane z andrzejkami, wróżby i przepowiednie, poznali także znaczenia swoich imion.

W spotkaniu uczestniczyło blisko osiemdziesiąt osób, wśród nich panie i panowie z Zespołu „Wólczanka” z Wólki Biskiej, którzy śpiewali i przygrywali do tańca.

Spotkanie miało uroczysty charakter za sprawą siódmej rocznicy działalności Klubu Seniora „Jabłoń”. Tort i wspólne śpiewanie „Sto lat” integrowały członków klubu i gości.

 

 

30.11.2019 – Andrzejki na Ludowo

Panie z Majdanu Starego zaprosiły do wspólnej zabawy koleżanki z Kół Gospodyń Wiejskich, seniorki i zespoły z całej gminy. Podczas spotkania panie z KGW „Majdanianki” zaśpiewały i zatańczyły, gdyż od kilku miesięcy przy kole działa także zespół. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Elżbieta Okoń i to ona zajmuje się doborem repertuaru i pracą nad warsztatem wokalnym pań. Muzyczne życzenia dla gospodyń spotkania przekazał także Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego, a tradycyjne życzenia przekazała wieloletnia kierowniczka zespołu śpiewaczego z Majdanu Nowego Krystyna Wryszcz. W spotkaniu uczestniczyła także działaczka społeczna Wanda Kuczma, która przez ponad 50 lat kierowała Kołem Gospodyń Wiejskich w Majdanie Starym. Pani Wanda nawiązała do wierzeń związanych z andrzejkami i opowiadała, jak można „ochrzcić” i odpędzić złe moce i strachy.

W dalszej części zabawy degustowano potrawy lokalnej kuchni, a były to ciasta, pierogi, kapuśniaczki, wędliny z domowej spiżarni i przetwory różnego rodzaju.

 

Grudzień 2019 – akcja charytatywna na rzecz 3,5 letniego Kacperka Gancarza z Korchowa Drugiego

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu i Urzędu Gminy w Księżpolu zaangażowali się w akcję charytatywną na rzecz niepełnosprawnego mieszkańca Korchowa Drugiego.

Zebrano i przygotowano paczkę z żywnością, chemią gospodarczą, środkami higieny i przekazano potrzebującej rodzinie.

 

Grudzień 2019 – akcja charytatywna na rzecz Marcina Dzido z Księżpola

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu i Urzędu Gminy w Księżpolu zaangażowali się w akcję charytatywną na rzecz poszkodowanego w wypadku mieszkańca Księżpola. Na rzecz Marcina prowadzona była zbiórka do puszek podczas kiermaszu świątecznego „Księżpolskie Betlejem” w Księżpolu.

 

15.12.2019 – kiermasz świąteczny „Księżpolskie Betlejem”

Kilkunastu wystawców, w tym Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, zespoły śpiewacze, twórcy i rękodzielnicy z terenu gminy Księżpol, lokalni przedsiębiorcy zaprezentowali się podczas pierwszego kiermaszu świątecznego w ubiegłą niedzielę w Księżpolu.

Na placu w centrum miejscowości dzięki pomysłowości pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej powstała żywa szopka. W szopce zbudowanej z żerdzi, desek, przystrojonej gałązkami świerków i girlandami żarówek, zamieszkały na ten wieczór żywe zwierzęta i ptaki domowe. Szopka wzbudzała spore zainteresowanie wśród mieszkańców gminy, największe zaś u najmłodszych.

Na kiermaszu, połączonym z akcją charytatywną na rzecz poszkodowanego w wypadku Marcina Dzido z Księżpola, można było smacznie zjeść i zaopatrzyć się w dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe. Pierniki i pierniczki, domowe ciasta, gorący bigos, a także serwowany z kuchni polowej gorący barszcz i grzana herbata to tylko niektóre atrakcje kiermaszu.

Przy szopce rozbrzmiewały piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia w wykonaniu uczniów szkół podstawowych z Księżpola, Majdanu Starego, Rakówki i Korchowa Pierwszego. Gościnnie zaśpiewały także dzieci z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biłgoraju i zespół „Harmonia” z Łukowej.

W wieczornej części koncertu zaprezentował się chór męski „Klucz” z Majdanu Starego, zespół „Konwalia” z Księżpola, „Za Horyzontem” z Zawadki oraz „Majdanianki” z Majdanu Starego. Na zakończenie wystąpił zespół „Piano” z Korchowa Pierwszego, który zaśpiewał razem z koleżankami z KGW Korchowianki z Korchowa Drugiego.

 

16.12.2019 – konferencja „Możliwości rozwoju przedsiębiorczości w Gminie Księżpol”

W konferencji wzięło udział około 60 przedsiębiorców i rolników z terenu Gminy Księżpol. Uczestniczyła w niej także Posłanka na Sejm RP Beata Strzałka, Starosta Powiatu Biłgorajskiego Andrzej Szarlip, Wójt Gminy Księżpol Jarosław Piskorski, Zastępca Wójta Gminy Księżpol Bartłomiej Świtała oraz przedstawiciele firm i instytucji z otoczenia biznesu.

W pierwszej części spotkania przed zebranymi zaprezentowali się prelegenci z instytucji wspierania przedsiębiorczości. Była mowa o możliwościach promocji firm z terenu województwa lubelskiego, o możliwości dofinansowania mikro, małych czy średnich firm czy też o możliwościach ich wsparcia przez nowoczesne technologie.

Podczas konferencji przedsiębiorcy i rolnicy mieli także okazję do wymiany zdań podczas panelu dyskusyjnego. Konferencja „Możliwości rozwoju przedsiębiorczości w Gminie Księżpol” stała się okazją do promocji potencjału gospodarczego oraz walorów turystycznych Województwa Lubelskiego i została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

 

Wśród stałych form pracy w siedzibie GOK-u na szczególną uwagę zasługuje działalność Klubu Seniora „ JABŁOŃ”. Panie z Klubu spotykają się w każdą środę w siedzibie GOK-u w „sali kameralnej”. Podczas spotkań wykonywane są różnorodne piękne prace rękodzielnicze w szczególności bibułkarstwo. Prace często służą jako dekoracja przy organizacji imprez kulturalnych. Mieści się tu także „galeria chwilowa” w której prezentowane są różne ekspozycje, m. in. Ekspozycje aktualności kulturalnych, rękodzieła, twórczości ludowej. Odbywają się również próby Zespołu Muzycznego Konwalia z Księżpola oraz korepetycje z języka angielskiego i matematyki.

Wspieramy i koordynujemy działalność Klubu Seniora „Malwa” w Markowiczach oraz Klubu Seniora w Starym Lipowcu.

Pracownicy placówki ponadto gromadzą i redagują „Kronikę Działalności Kulturalnej w Gminie Księżpol” oraz „Kronikę Związku Kombatantów Osób Represjonowanych i Byłych Więźniów Politycznych w Księżpolu.

 

Zrealizowane projekty:

  1. Fundacja Orlen Dar Serca – Program „Czuwamy! Pamiętamy!”- projekt pn. „Niemieckie Represje wobec mieszkańców Lipowca. Pamiętamy” – w wyniku realizacji projektu wzniesiono pomnik upamiętniający pobicie ośmiu mieszkańców Starego Lipowca i 2 tablice informacyjne
  1. GOK był inicjatorem i pomagał przy pisaniu konkursu z „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” dla Szkoły Podstawowej w Księżpolu  „O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy”- kwota dotacji
  2. Pozyskanie środków dla Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie Starym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego środków na wydarzenie – „Andrzejki na Ludowo”- kwota dofinansowania
  3. Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol działające przy GOK otrzymało dofinansowanie z Niepodległa w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla niepodległej” na realizację zadania pn. „Być jak Krawiecka. Rola kobiet w odzyskaniu i odbudowie Państwa”otrzymało dotację w wysokości – w wyniku realizacji filmu powstał krótki film o patronce Szkoły Podstawowej w majdanie Starym Zofii Krawieckiej.