Jubileusz 10-lecia zespołu folkowego „Konwalia” z Księżpola

10 października 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu zespół „Konwalia” z Księżpola obchodził jubileusz 10-lecia swojego istnienia.

Historię zespołu przedstawiła Elwira Schab, kierownik zespołu. 

Zespół Folkowy „Konwalia” powstał w 2011 r. z inicjatywy ówczesnej dyrektor Gok-u Stanisławy Tatar-Budzyńskiej oraz mieszkańców. W następnych latach zespołem opiekowała się Irena Łysa. Kierownikiem zespołu początkowo była Danuta Kowal, w kolejnych latach stanowisko to objęła Agata Bednarz. Instruktorem muzycznym został Andrzej Kusiak, „dobry duch” zespołu. Oprócz prowadzenia „Konwalii”, jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej w Majdanie Starym jest koordynatorem wielu koncertów, imprez środowiskowych i uroczystości szkolnych. Od dwutysięcznego roku jest dyrygentem chóru męskiego KLUCZ w Majdanie Starym, koncertuje i wspiera akcje charytatywne. Stale współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Księżpolu, a także z Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury.

Przez 10 lat swojej działalności zespół występował na wielu festiwalach, przeglądach i uroczystościach lokalnych, takich jak: dożynki, festyny, a także uroczystości kościelne. 

W 2013 r. zespół zaprezentował swoje umiejętności podczas Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie. Zespół folkowy „Konwalia” pielęgnuje istotne wątki tradycji polskiej dlatego też w 2016 r. wystąpił na Festiwalu Muzyki Różnej, a 2017 r. uczestniczył w Powiatowym Festiwalu Piosenki Ludowej. Utwory patriotyczne zaprezentowano także podczas uroczystości „ Koncert dla Ojczyzny” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Księżpolu w 2018 r. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty – od pieśni biesiadnych, przez folkowe, aż po utwory z lat 70-tych.

– W imieniu Zespołu Folkowego „Konwalia” w Księżpolu pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, którzy wspierali i wspierają naszą działalność na rzecz kultywowania tradycji muzyki i śpiewu – dziękowała kierowniczka „Konwalii”.

Życzenia z okazji jubileuszu zespołowi złożyła posłanka na Sejm RP Beata Strzałka, starosta Powiatu Biłgorajskiego Andrzej Szarlip, wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski oraz zespoły i chóry z terenu gminy Księżpol.

Gratulujemy pięknej rocznicy i życzymy kolejnych lat wspólnego śpiewania!