VI Spotkanie Teatralno-biesiadne w Księżpolu

10 października 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu miało miejsce VI Spotkanie Teatralno-biesiadne. Na uroczystość składało się podsumowanie inwestycji budowy GOK-u, poświęcenie obiektu, jubileusz zespołu „Konwalia” w Księżpolu oraz spektakl teatralny „Radcy pana radcy” w wykonaniu Teatru Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.

 

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez wójta gminy Księżpol Jarosława Piskorskiego i podsumowania budowy Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu. Jak mówił wójt, inwestycja rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończona została w 2020 roku. Budynek składa się z piwnicy i piętra. Mieści się tu sala widowiskowa, pomieszczenie dla Klubu Seniora, biblioteka, sala taneczna, pracownia plastyczna, pomieszczenia biurowe, serwerownia, zaplecze kuchenne, szatnia i sanitariaty. Całkowity koszt robót budowlanych poniesionych w latach 2018 – 2019 wraz z nadzorem inwestorskim to 3 122 664,07 zł. Dodatkowo montaż zestawu klimatyzacji dla potrzeb Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu kosztował 68 869,74 zł.

 

Oprócz nowoczesnego i funkcjonalnego budynku, zagospodarowano także plac przy starym i nowym GOK-u w zakresie utwardzenia nawierzchni kostką brukową. Jednocześnie powstały nowe miejsca postojowych oraz teren pod imprezy kulturowe. Koszt tych robót, to 375 906,72 zł.

W 2019 roku Gminny Ośrodek Kultury pozyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury „Zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej w GOK Księżpol” w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”. Całkowity koszt zakupionego wyposażenia wyniósł 521 531,07 zł, a dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosło 200 000 zł. W ramach projektu zakupiono sprzęt komputerowy, zestaw kamer do pracowni multimedialnej, zestaw nagłośnieniowy, zestaw oświetleniowy, żaluzje, meble do sali widowiskowej, zestaw sceniczny, projektor laserowy, ekran projekcyjny, pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących, meble biurowe oraz estradę mobilną.

 

 

Dodatkowo z projektu „Księżpol & Kristinopol:etno+geo=perspektywa” dofinansowanego w ramach Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 został zakupiony sprzęt dźwiękowy i świetlny do sali koncertowej za kwo 24 996,06 zł.

 

Z projektu transgranicznego sfinansowano także zakup infrastruktury turystycznej na placu przy GOK: altanę, ławki, stół, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, stacja naprawy rowerów, stojak plenerowy. Zostały one sfinansowane ze środków Unijnych z projektu ”Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol i miasta Chervonograd na Ukrainie – poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej” dofinansowanego w ramach Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w kwocie 53 600,84 zł.

Ogółem budowa Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu, zakup wyposażenia i zagospodarowanie terenu przy budynku kosztowało 4 170 496 zł.

 

Pierwsza część spotkania zakończyła się poświęceniem obiektu przez proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Księżpolu ks. Mariana Drążka, koncertem dziecięcej i młodzieżowej grupy wokalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu. W kolejnej części spotkania swój jubileusz 10-lecia świętował zespół folkowy „Konwalia” z Księżpola”, a następnie gości spotkania obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.