KGW Księżpol w finale konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

Szarlotka z lubelskich jabłek w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Księżpola zyskała uznanie jurorów konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”.

SONY DSC

2 października 2020 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala finałowa konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Przedsięwzięcie to skierowane było do Kół Gospodyń Wiejskich i kobiecych organizacji działających na terenie obszarów wiejskich. Uczestniczyły w niej także gospodynie z Księżpola.

SONY DSC

Jego głównym celem jest propagowanie sztuki ludowej jako istotnego elementu wzmacniającego poczucie tożsamości regionalnej mieszkańców oraz promocja dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny w aspekcie kulinarnym. W wydarzeniu uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda, która objęła imprezę honorowym patronatem.

SONY DSC

Jak podkreślała pierwsza dama, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich są liderkami swoich społeczności oraz animatorkami życia społecznego w swoich małych ojczyznach. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, polska wieś się rozwija, rozkwita i staje się coraz bardziej nowoczesna.

SONY DSC

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było lubelskie jabłko. Panie rywalizowały w kategoriach na najlepszą szarlotkę, na najlepszą potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek oraz na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy „Piękno tradycji we współczesnym świecie”. Do konkursu zgłosiło się blisko 400 Kół Gospodyń Wiejskich, a jego uczestniczki zaprezentowały 390 potraw z wykorzystaniem lubelskiego jabłka oraz ponad 400 szarlotek przyrządzonych zwykle zgodnie z tradycyjną recepturą.

SONY DSC