Wymiana doświadczeń trwa

Dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy szkołami w Gminie Księżpol i szkołami w ukraińskim mieście Czerwonogard, trwa regularna wymiana korespondencji pomiędzy młodzieżą z obu stron granicy. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym regularnie piszą listy do swoich rówieśników z Ukrainy, wysyłają zdjęcia oraz filmy.

Już drugi rok nasza szkoła współpracuje z dwiema szkołami w Czerwonogradzie. Ostatnio postanowiliśmy wymienić się kulinarnymi przepisami z naszymi ukraińskimi kolegami. My zaproponowaliśmy im bigos i pieróg biłgorajski i wysłaliśmy sprawdzone przepisy. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź na zdjęciach (a jest ich dużo), na których widać jak przygotowują nasze dania oraz informację, że nasze regionalne dania bardzo im posmakowały! My też dostaliśmy przepisy (już przetłumaczone na język polski) na barszcz ukraiński z samej Ukrainy, na ruskie pierogi, oraz na derun po huculsku” – piszą uczniowie szkoły w Majdanie Starym.

Wcześniej dzieci wymieniali się zdjęciami szkolnych choinek oraz życzeniami świątecznymi i noworocznymi. „Przed Świętami Bożego Narodzenia otrzymaliśmy od naszych kolegów i koleżanek z Czerwonogradu (Ukraina) życzenia świąteczne i noworoczne a także zdjęcia szkolnych choinek przyozdobionych własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Choinek jest kilka w szkole gdyż szkoła, z którą współpracujemy jest duża uczy się w niej 900 uczniów. Nasi ukraińscy rówieśnicy teraz mają ferie świąteczne ponieważ Boże Narodzenie u nich będzie 7 stycznia a po świętach, podobnie jak my zaczynają ferie zimowe, które trwają do 25 stycznia. Po feriach też mają nadzieję na powrót do szkoły bo nauka odbywa się tam online” – piszą.

Gmina Księżpol wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Księżpolu i miastem Czerwonograd na Ukrainie rozpoczęła realizację projektu „Ksiezpol & Kristinopol: ethno + geo = perspective” w ramach programu „Polska – Białoruś – Ukraina” w priorytecie „Promocja lokalnej kultury i historii”.